Zarządzanie różnorodnością (diversity&inclusion management) to nie tylko ważny społecznie temat, ale także jeden z głównych wyznaczników nowoczesnej organizacji. Zadbanie o potrzeby pracowników przy jednoczesnym wykorzystaniu atutów płynących z różnorodności zespołów jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań dla współczesnych liderów.
Nad jakimi kompetencjami powinni popracować polscy menedżerowie?
Nawet jeśli sama organizacja ma w swojej strategii wpisane wartości z obszaru diversity&inclusion, to na liderach ciąży obowiązek skutecznego transferowania tych działań wewnątrz organizacji. Nowoczesny lider powinien więc wykazać się inteligencją emocjonalną i szeregiem umiejętności miękkich, pozwalających na przyjęcie otwartej postawy, rozpoznanie potrzeb zespołu, a w razie potrzeby – aktywne zapobieganie dyskryminacji i uprzedzeniom. Takie podejście do zarządzania pozwala zapewnić odpowiednie warunki rozwoju, podnosi motywację pracowników i ich poczucie sprawczości. W dalszej perspektywie przekłada się to oczywiście na wzrost poziomu retencji talentów.
Daniel Idźkowski, country director z GoodHabitz, europejskiej platformy oferującej szkolenia online
„Pride month” to dobry moment na zmiany w swojej organizacji
Wskazówka 1: Uważaj na mikroagresję
Wskazówka 2: Uważaj na język
Wskazówka 3: Warto się wzajemnie wspierać
Wskazówka 4: Właściwy wzór do naśladowania
Wskazówka 5: Nie oczekuj coming out’u
Wskazówka 6: Edukuj swój zespół
*OPIS BADANIA
Wraz z agencją badawczą Markteffect, firma GoodHabitz zapytała 1045 pracowników z Polski i 13 615 pracowników z dwunastu innych europejskich krajów o doświadczenia związane z zarządzaniem zespołem przez ich przełożonych podczas pracy zdalnej. Pracownicy, którzy wypełnili kwestionariusz, mieli pomiędzy 25 a 55 lat i pracowali na różnych stanowiskach, w różnych branżach i w firmach o różnej wielkości. Wyniki zostały zważone zgodnie z reprezentatywnym rozkładem dla Polski. Na bazie danej próby, wynik można rozciągnąć na całą populację z poziomem ufności wynoszącym 95%.
O GoodHabitz
Europejski lider rozwiązań szkoleniowych online. Działając od 2011 roku w 14 krajach firma zapewnia różnorodne narzędzia nauki dla ponad 2 mln użytkowników w całej Europie. Szkolenia są dostępne w 14 językach i skupiają się na rozwoju kompetencji miękkich, takich jak: zarządzanie i praca zespołowa, produktywność, sprzedaż, komunikacja czy znajomość języków obcych, a także kompetencji twardych w obszarze narzędzi oraz digital skills. Z rozwiązania korzysta ponad 2200 globalnych marek z różnych sektorów rynkowych, takich jak: SSC/BPO, bankowość, consulting, IT, retail, produkcja i wiele innych. Polski oddział GoodHabitz jest partnerem merytorycznym Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) – wiodącej organizacji reprezentującej sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Więcej na: https://www.goodhabitz.com/pl-pl/