W całej Polsce wciąż powstają nowe budynki komercyjne - biurowce, centra magazynowe, hotele czy mniejsze bądź większe parki handlowe. Natomiast budynki z lat 80. czy 90. XX wieku nadal są w użyciu. Część z nich została już zmodernizowana, ale większość cały czas czeka na swoje drugie życie. Oto pięć przykładów pokazujących jak, dzięki nowym technologiom, starsze budynki mogą stać się energooszczędne i bardzo funkcjonalne.
Przykład 1: nowojorski Empire State Building
Przykład 2: budynek Warsaw Trade Tower
Starsze budynki, gdy dostaną drugie życie, mogą być dużo bardziej atrakcyjne niż nowe. Zazwyczaj są usytuowane w bardzo dobrych lokalizacjach, ich cena najmu jest niższa i są bardziej rozpoznawalne. Modernizacje, szczególnie te, które odbywają się już w trakcie codziennej eksploatacji budynków są bardzo trudnym przedsięwzięciem projektowym. Nie każdy może się tego podjąć, dlatego warto jest zwracać uwagę nie tylko na cenę projektu, ale również na doświadczenie firm w takich realizacjach.
Wojciech Jurczak, dyrektor pionu Building Products w Siemens
Przykład 3: kampus uniwersytetu w Tampere
Nie każde rozwiązanie spowoduje uatrakcyjnienie budynku w oczach najemcy. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeżeli modernizujemy systemy, które są energochłonne, a takim jest produkcja chłodu i ciepła. Warto jest też skorzystać z narzędzi, które wyliczą potencjalną oszczędność, jeszcze przed modernizacją. Dobrze jest również tchnąć trochę innowacyjności w budynek np. sterowanie komfortem, oświetleniem i żaluzjami z poziomu telefonu, czy zmiana barwy sztucznego światła zgodna z porą dnia.
Wojciech Jurczak, dyrektor pionu Building Products w Siemens
Przykład 4: warszawski biurowiec Spektrum Tower
Przykład 5: warszawski biurowiec Warsaw Towers
Każda technologia kiedyś okaże się przestarzała. Budynki, które powstają dzisiaj za 30 czy 50 lat też będą wymagały modernizacji. Kluczem do sukcesu jest w takim razie takie przygotowanie projektu budynku, ale i projektu modernizacji, aby każda kolejna “aktualizacja” mogła być zrealizowana szybko, skutecznie i w rozsądnym budżecie. Nie można stworzyć obiektu, który będzie całkowicie odporny na zmiany technologiczne, ale można stworzyć taki projekt, który w przyszłości będzie można bardzo łatwo dostosować do nowych wymagań i standardów.
Bartosz Dobrowolski, co-founder i ekspert Proptech Foundation