Na początku XXI wieku, kiedy zdjęcia robiono aparatami analogowymi, rynkiem rządziła znana marka fotograficzna. Przez ponad wiek jedna firma dominowała w branży, produkując wszystko, począwszy od aparatów, po filmy i akcesoria do drukowania. Jednak w 2012 roku organizacja ogłosiła bankructwo, szokując świat i zapowiadając koniec pewnej epoki. Jak firma z tak bogatą historią mogła tak po prostu upaść? Przyczyną była seria popełnionych błędów, straconych szans i nieprzygotowanie do szybko zmieniającego się krajobrazu cyfrowego świata. Czemu przywołujemy historię o wzlocie i upadku organizacji z branży fotograficznej? To istotne, by podkreślić, że w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie podstawą jest elastyczność, która napędza wzrost i wspiera poczucie celu.
Rosnące znaczenie rozwoju osobistego pracowników
W naszym globalnym badaniu przyjrzeliśmy się roli, jaką odgrywa rozwój osobisty w kontekście mierzenia się z takimi wyzwaniami, jak niska retencja pracowników, ciche odchodzenie i praca z ludźmi, którym zależy na rozwijaniu umiejętności. 84% pracowników na świecie, którzy wskazują, że brak możliwości rozwoju osobistego jest powodem, by opuścić obecnego pracodawcę, zdecydowałoby się odejść z pracy w ciągu roku. 57% badanych jest zdania, że możliwości rozwoju osobistego są ważnym powodem, by pozostać na obecnym stanowisku. Te liczby pokazują, że zapewnienie możliwości rozwoju nie jest już tylko miłym dodatkiem. Nie dając swoim pracownikom szans na wzrost, po prostu ich stracimy. Ludzie są najcenniejszą walutą dzisiejszego rynku pracy. Zamiast więc inwestować czas, wysiłek i pieniądze w przyciąganie nowych talentów, warto rozważyć inwestycję w rozwój tych, które już są na pokładzie
– mówi Daniel Idźkowski, Country Director w GoodHabitz Polska.
Firmy nie muszą się martwić o chęć swoich pracowników do nauki, ponieważ 61% z nich już czuje, że musi zdobyć nowe umiejętności. To oznacza, że zupełnie racji bytu nie ma już argument „moi ludzie nie chcą się rozwijać”. Z badań wyłania się nowy trend, w którym pracownicy oczekują możliwości rozwoju w godzinach pracy. Traktują to jako część ich ścieżki kariery, a nie cel który mogą osiągać “po godzinach”. W skali globalnej 39% pracowników deklaruje, że chętnie usłyszałoby, że może poświęcać więcej czasu rozwojowi osobistemu w trakcie pracy
– dodaje Karina Chowaniak, Senior Marketing Specialist w GoodHabitz Polska.
Zdobywanie umiejętności przyszłości
Styl przywództwa skupiony na człowieku
Zarządzanie pracownikami, których motywuje rozwój
Zainteresował Cię ten temat? Zapraszamy do kontaktu
O RAPORCIE
Wraz z agencją badawczą Markteffect, firma GoodHabitz przeprowadziła badanie wśród 24 235 pracowników na całym świecie, włączając w to 12 europejskich krajów, 3 w Ameryce Łacińskiej oraz Australię. Respondenci zostali zapytani, jaka jest obecnie luka kompetencyjna w ich obszarze specjalizacji i jaką rolę odgrywa w tym kontekście rozwój osobisty. Badani, którzy wypełnili ankietę, mieli od 25 do 65 lat i pracowali na różnych stanowiskach, w różnych branżach i w firmach o różnej wielkości. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie i grudniu 2022. Wyniki badania zostały zważone zgodnie z reprezentatywnym rozkładem wieku, płci i branż w danym kraju. Na bazie danej próby, wynik można rozciągnąć na całą populację z poziomem ufności wynoszącym 95%.
O GOODHABITZ
W GoodHabitz wierzymy, że to ludzie odpowiadają za wzrost firm. Właśnie dlatego rozwój osobisty jest kluczem do sukcesu każdej organizacji. GoodHabitz oferuje cyfrowe doświadczenia edukacyjne, dzięki którym każdy może skorzystać z możliwości nauki. Nasze angażujące treści i wyjątkowe podejście sprawiają, że ludzie, zespoły oraz całe organizacje dynamicznie się rozwijają. Firma powstała w Holandii, ale działa w ponad 20 krajach na świecie, obsługując ponad 2500 firm i mikrofirm w szerokim spektrum branż. Dowiedz się o nas więcej na www.goodhabitz.com.