Boom na magazyny trwa w najlepsze. W 2020 roku popyt na powierzchnie magazynowe sięgnął rekordowego poziomu 4,8 mln mkw. Eksperci spodziewają się też, że trend wzrostowy prawdopodobnie utrzyma się również w tym roku. Zwiększone zapotrzebowanie rodzi wiele możliwości, ale i wyzwań. Aby sprostać rynkowym wymaganiom oraz oczekiwaniom, deweloperzy magazynowi stawiają na nowe technologie. Oto siedem najważniejszych trendów na rynku magazynowym według liderów branży nieruchomości komercyjnych zrzeszonych w Proptech Foundation.
Quick commerce
Wydarzenia 2020 r. przyczyniły się do eskalacji trendów w globalnych łańcuchach dostaw, które postawiły na zabezpieczenie zapasów magazynowych jak najbliżej klienta docelowego. Wzrosło zainteresowanie magazynami ostatniej mili, zlokalizowanymi ok. 30 minut jazdy od centrów miast. Popyt na najemców i inwestorów na tego typu obiekty wciąż rośnie, zatem inwestujemy w atrakcyjne działki i rozwijamy sieć 7R City Flex. Obserwujemy także pierwsze przeniesienia fabryk z Dalekiego Wschodu do Europy w celu zabezpieczenia procesów produkcji na Starym Kontynencie, prognozowane po wybuchu pandemii. Ningbo Tuopu Group, dostawca wiodących światowych koncernów motoryzacyjnych, uruchomi pierwszą europejską fabrykę w Polsce, w naszym obiekcie 7R City Park Poznań.
Bartłomiej Krawiecki, członek zarządu, Head of Development w 7R
Roboty
Zielone technologie
Trend związany z sustainability w branży magazynowej będzie coraz silniejszy. Ma na niego wpływ nie tylko wszechobecna moda na klimat, ale też ESG, które “wdziera” się do branży real estate, legislacja i… pieniądze. Zielone technologie to po pierwsze oszczędności, a po drugie szansa na zaangażowanie w inwestycję funduszy, w tym tych europejskich.
Klaudia Wojciechowska, programme manager Proptech Foundation, organizacji zrzeszającej liderów branży nieruchomości komercyjnych
High bay czyli wyżej i wyżej
Centra danych
Według analiz McKinsey & Company, pandemia przyspieszyła transformację cyfrową o 25%. Szybka migracja przedsiębiorstw do chmury oraz dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji czy cloud computing generują popyt na powierzchnie data center. Zdaniem DataCentrePricing.com, to między innymi w Polsce powstanie część z planowanej, liczącej 850 tys. mkw. łącznej europejskiej powierzchni serwerowej.
Bartłomiej Krawiecki, członek zarządu, Head of Development w 7R
Jesteśmy świadkami rewolucji pod hasłem „data center”. Duże firmy i administracje rządowe kontynuują transformację technologiczną na coraz szerszą skalę. Widać to również wyraźnie w liczbach – wydatki na hiperskalową infrastrukturę chmurową wynosiły w 2019 r. około 8,7 mld EUR, natomiast zgodnie z szacunkami do 2024 roku wzrosną nawet do 50 mld EUR. Paradoksalnie, kryzysowa sytuacja związana z pandemią koronawirusa może wspomnianą zmianę jeszcze przyspieszyć. Tym samym, na mapie Europy i świata pojawiają się nowe lokalizacje dla centrów danych. Zainteresowanie firm technologicznych koncentruje się dziś głównie na europejskich stolicach, przykładowo, Warszawie, Wiedniu, Madrycie, Berlinie czy Pradze. Pamiętajmy, że najemcy centrów danych nie wpisują się w standardy rynkowe pod kątem oczekiwań - obiekty tego typu muszą spełniać konkretne wymagania techniczne w zakresie bezpieczeństwa, dostępności mediów i odległości od centrów dużych miast.
Joanna Sinkiewicz, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency CEE, Cushman & Wakefield
Patrząc w przyszłość, można pokusić się o stwierdzenie, że potencjał inwestycji w centra danych w Polsce będzie wzrastał. Poza takimi atutami jak lokalizacja Polski na mapie Europy i konkurencyjne stawki sprzedaży gruntów na tle innych państw, dochodzą również takie kwestie jak rosnące doświadczenie wśród podmiotów realizujących tego typu inwestycje, ale także doświadczenie organów administracji i gestorów mediów, których rola jest kluczowa do realizacji tego typu przedsięwzięć.
Kamil Żach, Senior Negotiator, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield
Nowa rola magazynów
Jak wynika z najnowszego raportu JLL i SEGRO, podaż magazynów miejskich w Polsce wynosi około 1,6 mln mkw., co stanowi blisko 7,5% całkowitej komercyjnej powierzchni logistycznej i przemysłowej w Polsce. Segment ten ma również duży potencjał dalszego wzrostu. W budowie jest kolejne 1,8 mln mkw. powierzchni logistyczno-magazynowej, z czego 80% w największych aglomeracjach i wokół nich, a ponad 25% wewnątrz miast.
Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych, JLL