WIMA Widzewska Manufaktura to jeden z najbardziej okazałych przykładów rewitalizacji w naszym kraju. Poprzemysłowe obiekty, wchodzące w jej skład zajmują łącznie 4 hektary. Obecnie trwają prace remontowe w 140-letnich budynkach z czasów zakładów bawełnianych Kunitzera i Heinzla. Prace przebiegają zgodnie z warunkami określonymi przez Konserwatora Zabytków.
WIMA Widzewska Manufaktura realizowana jest przez firmę Cavatina Holding na terenach dawnych zakładów „Wi-Ma” przy al. Piłsudskiego 135 w Łodzi. Na rozległym terenie pofabrycznym, który przechodzi gruntowną rewitalizację, zakończyły się już rozbiórki niehistorycznej zabudowy. Teraz prace skupiają się na 140-letnich budynkach z czasów zakładów bawełnianych – przędzalni, skręcalni, przewijalni oraz kantoru, wpisanych do ewidencji zabytków jako postindustrialny zespół urbanistyczny.
W będącym najbardziej spektakularną częścią inwestycji budynku A (dawna przędzalnia) trwają prace związane z podbijaniem istniejących fundamentów w technologii jet-grouting. Wyburzono także budynek dawnej trafostacji za parkiem i uprzątnięto teren z odpadów rozbiórkowych.
W dawnym budynku przewijalni (budynek C) usunięto odpady porozbiórkowe oraz przygotowano front robót do wykonania prac ziemnych. W najbliższym czasie rozpoczną się tutaj prace pod docelowe roboty żelbetowe.
W najmniejszym budynku kompleksu – starym kantorze wzdłuż al. Piłsudskiego – zakończono przygotowanie otworów w elewacji ceglanej pod montaż stolarki okiennej i części okien. Zakończono także hydroizolację ścian fundamentowych w możliwym do wykonania zakresie. Aktualnie trwają prace przygotowawcze do ocieplenia od wewnątrz ścian zewnętrznych.
Jedna z najbardziej spektakularnych rewitalizacji w Łodzi
Widzewska Manufaktura to blisko 4 ha powierzchni i cztery 140-letnie pofabryczne obiekty wpisane do ewidencji zabytków jako zespół urbanistyczny pofabrycznej Łodzi, w które Cavatina zamierza tchnąć nowe życie. Dzięki przebudowie ten teren dołączy do grona znanych pofabrycznych rewitalizacji, nie tylko w Łodzi i Polsce, ale również w Europie.
Koncepcja odnowienia WIMY obejmuje przede wszystkim renowację i modernizację istniejących zabudowań pofabrycznych. Centralnym punktem kompleksu, miejscem spotkań i zielonym sercem tej inwestycji, będzie 100-letni park o powierzchni ok. 9 tys. mkw. Nowoczesne biura klasy A wzbogacone o punkty usługowe znajdą swoje miejsce w dawnej przędzalni, natomiast na cele mieszkaniowe zostaną zaadaptowane obiekty dawnej skręcalni oraz przewijalni, gdzie również wprowadzone zostaną funkcje usługowe.
W czterech etapach inwestycji deweloper chce docelowo oddać około 55 tys. mkw. powierzchni, tworząc tutaj miejsce do pracy, mieszkania i spędzania wolnego czasu. Cały kompleks dostarczy na rynek 414 mieszkań na wynajem oraz 1171 miejsc parkingowych.