- Centrum Pomocy Ukrainie, czyli miejsce tymczasowego schronienia prowadzone w nieczynnej galerii handlowej Plaza przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, zostało zamknięte z końcem lipca.
- Przez ponad cztery miesiące w budynku, użyczonym władzom miasta przez dewelopera STRABAG Real Estate i przystosowanym na potrzeby noclegowe przez spółkę budowlaną STRABAG, dach nad głową znalazło łącznie ok. 2 500 osób z Ukrainy.
- Osoby przebywające w Plazie zostały przeniesione do innych centrów pomocy prowadzonych przez Miasto Kraków przy ul. Śniadeckich, Kapelanka i na osiedlu Złota Jesień.
- Do końca sierpnia na terenie dawnej galerii będzie otwarta Szafa Dobra z odzieżą, a posiłki dla potrzebujących wydaje World Central Kitchen.
Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że duże przestrzenie handlowe to nie jest idealne miejsce do mieszkania na co dzień, ale liczył się czas i dach nad głową. Z założenia miały tu powstać noclegi tymczasowe. Nasi koledzy z firmy budowlanej STRABAG pracowali w niezwykłym tempie, aby w przeciągu paru dni nie tylko przygotować pomieszczenia noclegowe, ale stworzyć także kuchnie, pralnie, natryski, toalety i bawialnie dla dzieci. Cieszymy się, że w tym trudnym czasie nasz budynek mógł stać się punktem pomocy doraźnej. W ubiegłym tygodniu Grupa STRABAG wspierała w przewiezieniu części osób i ich bagaży do nowych lokalizacji. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w inicjatywy pomocowe prowadzone na terenie Plazy i za naszą zgraną współpracę,
mówi Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej STRABAG Real Estate w Polsce.
W nieczynnej galerii handlowej schronienie znalazło prawie 2 500 uchodźców, a we wszystkich naszych krakowskich centrach łącznie ponad 5 000 osób. Decyzja o zamknięciu ośrodka w Plazie była podyktowana przede wszystkim troską o komfort uchodźców. Chciałabym serdecznie podziękować firmie deweloperskiej STRABAG Real Estate za udostępnienie pomieszczeń w budynku, a spółce budowlanej STRABAG za przystosowanie powierzchni. Bez ich zaangażowania byłoby nam bardzo trudno w tak krótkim czasie zapewnić schronienie tak bardzo licznej grupie potrzebujących. Osoby, które korzystały z noclegów w Plazie zostały przeniesione do pozostałych trzech ośrodków przy ul. Śniadeckich, Kapelanka i na osiedlu Złota Jesień. W każdym z nich mają zapewnione wyżywienie, kontakt z lekarzem i psychologiem, a także pomoc w załatwianiu spraw administracyjnych,
komentuje Marzena Samek, Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.