Brak doświadczenia zawodowego to jedna z głównych przeszkód w zdobyciu atrakcyjnej pracy przez absolwentów uczelni wyższych, wynika z badania Pracuj.pl. Aż 40% osób rozpoczynających karierę zawodową wskazuje właśnie ten czynnik jako największą barierę na drodze do wymarzonej pracy. Rozwiązaniem tego problemu są staże oferowane przez najlepszych pracodawców. Aby były one jednak skutecznym narzędziem pozyskiwania talentów z jednej strony, a dobrym startem kariery z drugiej, muszą być odpowiednio zaplanowane.
Nauka przez praktykę i realny rozwój
Podczas stażu moim głównym zadaniem było pomaganie kolegom z mojego zespołu w bieżących sprawach. Pokazali mi jak obsługiwać różne kluczowe procesy i przedstawili podstawy swojej pracy, takie jak zapisywanie dokumentów w różnych systemach, kontakt z pośrednikami i klientami itp. Oprócz tego, wzięłam udział w projekcie dla stażystów. Mój projekt nazywał się "Globetrotter Project" i dotyczył komunikacji wewnętrznej oraz budowania zaangażowania pracowników. Wraz z moim zespołem próbowaliśmy zaproponować kilka pomysłów na to, jak poprawić relacje interpersonalne w firmie i co zrobić, aby pracownicy czuli się jak najlepiej. To było bardzo kształcące i wiem, że niektóre z pomysłów były całkiem przydatne dla naszych współpracowników.
Julia Bonowicz z zespołu Policy Servicing Marsh EBSC, a wcześniej uczestniczka programu Career Starter
Nauka i rozwój są ważnym elementem kultury Marsh EBSC. W samym pierwszym półroczu 2022 roku pracownicy naszego centrum poświęcili średnio 25 godzin na projekty, których celem było podnoszenie obecnych lub zdobywanie nowych kompetencji. W ramach program Career Starter natomiast, aż 20% czasu stażu jest przeznaczona wyłącznie na naukę nowych kompetencji w formie szkoleń i udziału w specjalnych projektach biznesowych.
Marta Steer, Head of European Business Support Centre, Marsh
Elastyczność
Przed dołączeniem do Marsh studiowałem ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim. Mój staż rozpoczął się w listopadzie, a zakończył w marcu. W tym czasie moje codzienne zadania oscylowały głównie wokół tematów usprawniania procesów, automatyzacji i raportowania. Nigdy nie wymagano ode mnie, abym znacząco wykraczał poza moje obszary specjalizacji ze studiów. Zadania dostosowywano do moich umiejętności, ale mogłem się też rozwijać. Dzięki temu, nie tylko miałem szansę wykorzystać w praktyce moją wiedzę z zakresu programowania i statystyki, którą zdobyłem na uniwersytecie, ale także otrzymałem przestrzeń do rozwoju nowych umiejętności.
Maciej Jasiuczenia, Business Analyst w Marsh EBSC, a wcześniej uczestnik programu Career Starter
Wynagrodzenie za cały okres stażu
Odpowiedź na realne potrzeby kandydatów
Poświęciliśmy wiele godzin na dokładne zbadanie potrzeb studentów i realiów programów stażowych w Polsce i na świecie. Zaangażowaliśmy w cały proces liderów zespołów naszego centrum, aby zgrać potrzeby potencjalnych stażystów z ich potrzebami biznesowymi. W efekcie powstał program w pełni płatnego, elastycznego i nastawionego na rozwój stażu. Kandydaci bardzo docenili nasze podejście i widać to po liczbie zgłoszeń do każdej edycji Career Starter. Jesteśmy również zadowoleni z efektów biznesowych tego programu. Po każdej edycji, ok. 90% stażystów otrzymuje ofertę stałego zatrudnienia w Marsh EBSC. Wszyscy absolwenci pierwszych edycji programu, którzy zdecydowali się zostać w organizacji nadal są ważną częścią naszego zespołu. Dlatego też z pewnością będziemy organizować kolejne edycji Career Starter.
Marta Steer, Head of European Business Support Centre, Marsh