Choć z pewnością większości z nas to właśnie Wielkanoc kojarzy się z jajecznymi potrawami – jajo jest przecież kulturowym symbolem tych obchodów – to w rzeczywistości prawdziwym świętem jaja jest Boże Narodzenie. Jak wskazują producenci, to właśnie w tym okresie przed końcem roku konsumenci kupują najwięcej jaj. Wykorzystuje się je jako faszerowaną przystawkę, ale także do panierowania ryby czy krokietów, przyrządzania ciastek, makowców, serników, czy choćby do ciasta na pierogi. Wbrew pozorom to właśnie Boże Narodzenie jest momentem, w którym najmocniej celebrujemy ten wyjątkowy produkt, jakim jest jajo.
Świąteczne potrawy z udziałem jaja
Statystyki sprzedaży, które prowadzimy w Grupie Woźniak jasno wskazują na to, że to właśnie podczas grudniowych świąt, jaja cieszą się największym powodzeniem – większym niż w Wielkanoc. Tradycyjnie przyjęło się, że jajo to symbol wiosennych świąt, ale to w trakcie Bożego Narodzenia przyrządzamy najwięcej klasycznych potraw, wymagających wykorzystania tego cennego składnika. Rokrocznie obserwujemy, jak w tym okresie zwiększa się zainteresowanie klientów naszym produktem. Jaja są niezbędne do przygotowania sałatki jarzynowej i śledziowej, są elementem świątecznego pasztetu, nie obędą się bez nich także wypieki, takie jak choćby sernik czy pierniki. W tym wyjątkowym, rodzinnym okresie, jajo jest po prostu niezbędnym elementem i stałą częścią obchodów. Nie ma zamiennika, który tak jak jajo wiązałby produkty i nie ma składnika, który zastąpiłby jego walory smakowe.
Barbara Woźniak, Pełnomocnik Zarządu Ferm Drobiu Woźniak – właściciela marki Zdrovo, Prezes firmy Ovotek
Nie tylko od święta
Celebrujmy jaja na co dzień
Jaja to doskonałe pożywienie, przez wielu określane, jako prawdziwe superfoods, gdyż w każdym znajdziemy witaminy A, E, D i K, witaminy z grupy B, zwłaszcza B12, której brak w ludzkim organizmie może przyczyniać się do wielu schorzeń neurodegeneracyjnych. W jaju skrywa się także bogactwo składników mineralnych: fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk czy selen. Zjedzenie już dwóch jaj dziennie pokrywa całkowicie zapotrzebowanie na cholinę, wspomagającą odbudowę wątroby. Aktualne normy zalecają spożywanie do 7 jaj tygodniowo. Nie oznacza to jednak, że osoby jedzące więcej jaj narażają swoje zdrowie. Przeciwnie, jeśli organizm pozytywnie reaguje na większą ilość, a łączymy je z błonnikiem, warzywami, oliwą lub awokado, to warto taki styl odżywiania kontynuować. W te święta zdecydowanie możemy pozwolić sobie na więcej!
Kamil Paprotny, Dietetyk