W Polsce zaufanie do gotówki wzrasta, a badanie Tavex z 2023 roku pokazuje, że 84% Polek i Polaków nosi ze sobą gotówkę codziennie. Zrozumiałym jest, że Klientom banków zależy na dostępie do gotówki przez całą dobę – dotyczy to zarówno możliwości wpłat, jak i wypłat. Banki, chcąc sprostać tym oczekiwaniom, poszukują u swoich dostawców rozwiązań, które łatwo dostosowują się do tego modelu pracy. 24-godzinny dostęp do bankowości elektronicznej to obecnie standard i podobnego standardu oczekują Klienci banków w dostępie do swojej gotówki. Dlatego instytucje takie jak Banki Spółdzielcze, aby wzmocnić swoją konkurencyjność, inwestują coraz częściej w nowe technologie. Jednym z takich banków jest Bank Spółdzielczy w Kielcach, który modernizuje swoją sieć urządzeń we współpracy z Diebold Nixdorf.
– Gotówka jest jedynym środkiem płatniczym, który może funkcjonować w niesprzyjających warunkach – na przykład kiedy zawodzi infrastruktura cyfrowa. Od czasu pojawienia się pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie obserwujemy, że gotówka cieszy się znaczącym zaufaniem jako środek płatniczy. Pokazują to również statystyki – rekordowy poziom pobrań gotówki w Polsce (6 mld zł) osiągnęliśmy 13 marca 2020 roku. W tym roku zanotowano także rekordowy przyrost wartości pieniądza w obiegu – jak podaje Narodowy Bank Polski wzrósł on o 34,8% w stosunku do roku poprzedniego. Chcemy elastycznie reagować na powyższe fakty. Dlatego Bank Spółdzielczy w Kielcach inwestuje w nowoczesną i sprawną infrastrukturę obsługi gotówki – tłumaczy Urszula Karpińska, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Kielcach.
– Klientami naszego Banku są Jednostki Samorządu Terytorialnego, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz rolnicy i osoby fizyczne. Regularnie rozszerzamy ofertę produktów bankowych, nowoczesne kanały bankowości elektronicznej, a teraz także obsługę gotówkową. Dzięki temu jesteśmy niezmiennie konkurencyjni na świętokrzyskim rynku finansowym – wyjaśnia Urszula Karpińska.
– Według badań NBP gotówka jest dla Polaków nadal ważnym i najbezpieczniejszym instrumentem płatniczym. Jednocześnie koszty jej obsługi rosną: ceny zasilania bankomatów, transportu, ubezpieczenia czy koszty pracy. Ta sytuacja mobilizuje więc Banki Spółdzielcze do szukania nowych rozwiązań. Obniżenie kosztów i automatyzacja procesów za sprawą zamkniętego obiegu gotówki może stać się remedium na wyzwania instytucji bankowych. Zwłaszcza w sytuacji rosnącej potrzeby swobodnego dostępu do gotówki. Stąd pojawienie się w Diebold Nixdorf autorskiej technologii modułu recyklingu gotówki. Dzięki temu rozwiązaniu możemy sprawnie wprowadzać zmiany, które uwzględniają bieżące potrzeby Klientów – tłumaczy Kamil Buras, Key Account Manager odpowiedzialny za sektor Banków Spółdzielczych w polskim oddziale Diebold Nixdorf.