Centra danych napędzają cyfryzację, ale potrzebują energii – i to niemało. Ich rozwój jest dziś ściśle związany z transformacją energetyczną: im więcej zielonej, stabilnej energii w systemie, tym większe szanse na nowe inwestycje w tym sektorze. Dlatego zielona rewolucja w polskiej energetyce może stać się katalizatorem rozwoju centrów danych – kluczowej infrastruktury dla chmury, AI i gospodarki cyfrowej. Jeśli zadbamy o efektywność, integrację z lokalnymi źródłami OZE i niskoemisyjne zasilanie, centra danych mogą nie tylko ograniczyć swój ślad węglowy, ale też realnie wspierać krajowe cele klimatyczne.
Infrastruktura cyfrowa jako warunek konkurencyjności Polski
Niedawno złożony wniosek do Komisji Europejskiej dotyczący utworzenia Baltic AI Gigafactory – nowoczesnego klastra obliczeniowego dla sztucznej inteligencji – pokazuje, że Polska chce być aktywnym graczem w rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Tego typu projekt, który ma potencjał przyciągnięcia miliardowych inwestycji i zbudowania przewagi i suwerenności technologicznej Polski, będzie jednak wymagał dostępu do wysokiej klasy infrastruktury energetycznej i teleinformatycznej – w tym właśnie centrów danych nowej generacji.”
– podkreśla Piotr Kowalski, Dyrektor Zarządzający z Polskiego Stowarzyszenia Centrów Danych (PLDCA).
Transformacja cyfrowa nie może przebiegać kosztem klimatu. Jako branża, chcemy być częścią rozwiązania – promując standardy efektywności energetycznej, inwestując w nowoczesne systemy chłodzenia, odzysk ciepła i niskoemisyjne źródła energii. To nie tylko odpowiedzialność, ale i przewaga konkurencyjna.”
– dodaje Piotr Kowalski.
Wyzwania energetyczne centrów danych
Obecny udział Polski w europejskich mocach centrów obliczeniowych jest marginalny i przy szacowanej mocy obiektów tego typu na poziomie 200 MW wynosi poniżej 2%, nie odpowiadając zupełnie wielkości i znaczeniu naszego kraju jako jednej z wiodących i najszybciej rozwijających się gospodarek europejskich oraz lidera regionu CEE. Przeszkodą w rozwoju pozostaje uzależnienie od paliw kopalnych związana z nimi emisyjność CO2 energetyki zawodowej oraz koszt energii elektrycznej, należący do najwyższych w Europie.” –
wyjaśnia Piotr Kowalski.
Energia elektryczna stanowi kluczowy zasób dla funkcjonowania przemysłu cyfrowego. Przy wyborze lokalizacji dla nowych inwestycji infrastrukturalnych coraz częściej analizuje się nie tylko koszty energii, ale również jej ślad węglowy, mierzony poziomem emisji CO2. Najdynamiczniej rozwijające się regiony w Europie to dziś te, które oferują zarówno konkurencyjne ceny energii, jak i niskoemisyjne systemy wytwarzania. Polska dynamicznie nadrabia dystans w obszarze transformacji energetycznej, co ma bezpośrednie przełożenie na rosnącą atrakcyjność inwestycyjną – warto podkreślić, że udział węgla w miksie energetycznym spadł poniżej 50%.”
– mówi Adam Ponichtera, Country Managing Director Data4 w Polsce i Wiceprezes Zarządu PLDCA.
Dekarbonizacja jako szansa i konieczność
Coraz więcej operatorów szuka możliwości bezpośredniego zakupu zielonej energii poprzez umowy PPA (Power Purchase Agreement) lub przyłączenia do lokalnych instalacji OZE. Branża inwestuje również w technologie poprawiające efektywność energetyczną - od systemów chłodzenia wykorzystujących sprzyjający polski klimat (najniższa średnia temperatura powietrza na kontynencie poza Skandynawią), po zastosowanie algorytmów AI do zarządzania infrastrukturą. Równolegle rozwijane są projekty wykorzystania ciepła odpadowego z centrów danych w systemach ciepłowniczych – co może przyczynić się do dekarbonizacji kolejnego sektora.”
– komentuje Adam Ponichtera.
Czy Polska zajmie istotne miejsce na mapie zielonych centrów danych?
Centra danych to kluczowe ogniwo cyfrowej i energetycznej transformacji. Aby jednak mogły pełnić tę rolę w sposób odpowiedzialny, potrzebne są dalsze inwestycje w zieloną energię, rozwój technologii i inteligentnych sieci, a także stabilne i elastyczne otoczenie regulacyjne. Polska, posiadająca silny łańcuch wartości i kompetencje technologiczne, chłonny rynek i sprzyjający efektywności energetycznej klimat, ma realną szansę, by stać się liderem zielonych centrów danych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - szczególnie w kontekście rosnących potrzeb nowej infrastruktury dedykowanej sztucznej inteligencji. To szansa, której nie warto zmarnować.”
– podsumowuje Sylwia Pyśkiewicz, CEO Equinix i Członek Zarządu PLDCA.
O Stowarzyszeniu PLDCA
Polish Data Centre Association (PLDCA) jest reprezentantem polskiego sektora centrów danych i zrzesza blisko 60 podmiotów z szerokiego łańcucha wartości branży – od właścicieli i operatorów centrów obliczeniowych, przez firmy inżynieryjne, po firmy technologiczne, integratorów i generalnych wykonawców. Stowarzyszenie wzmacnia potencjał branży data center w Polsce, edukuje rynek i buduje nowe miejsca pracy poprzez współpracę z władzami, inicjowanie zmian legislacyjnych oraz wykorzystywanie doświadczeń podobnych organizacji w Europie. PLDCA określa warunki infrastrukturalne sprzyjające realizacji celów strategicznych biznesu, promuje rozwój oraz pozyskiwanie inwestorów oraz wspiera zrównoważony i odpowiedzialny rozwój sektora. www.pldca.pl