Bezpieczeństwo towarów, które muszą być składowane w temperaturze kontrolowanej, nakłada obowiązek przestrzegania wielu restrykcyjnych wymogów. W szczególności dotyczy to magazynowania farmaceutyków oraz produktów spożywczych, takich jak czekolada, nabiał. Deweloperzy i najemcy stosują więc najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i pomiarowe.
Zaprojektowanie, budowa, a później obsługa magazynów chłodniczych niesie za sobą konieczność posiadania wysokiego poziomu wiedzy technicznej. Magazyny chłodnicze muszą być wyposażone w urządzenia i systemy informatyczne, które pozwalają składować towary wymagające temperatury kontrolowanej oraz mierzyć poziom wilgotności. Klienci szukający takich powierzchni mają obecnie do wyboru bardzo nowoczesne rozwiązania.
mówi Ludwika Korzeniowska, Business Development Director, JLL
Kluczowy czynnik chłodzący
Nowe centrum dystrybucyjne Lindt&Sprüngli zostało otwarte równo 10 lat po podpisaniu umowy między naszymi firmami. Dzięki długoletniej współpracy zdobyliśmy doświadczenie i know-how, które dziś pozwala nam zagwarantować najwyższą jakość obsługi magazynowej produktów wrażliwych, czekolad i wyrobów czekoladowych.
tłumaczy Marcin Papuga, Warehouse Director, ID Logistics Polska
Czekolada tam składowana wymaga ścisłego przestrzegania reżimu temperaturowego. W tym wypadku jest to przedział od 12 do 16 st. C przy jednoczesnym utrzymaniu wilgotności na poziomie 65 proc.
mówi Sylwia Dunn, Business Development Director, ID Logistics
W tym celu określane i uzgadniane musiały być wszystkie niezbędne parametry mające na celu zapewnienie optymalnych warunków składowania tego typu produktów.
dodaje Sylwia Dunn
W przypadku magazynu w Grodzisku Mazowieckim jest to układ pośredni amoniakalno-glikolowy. Zastosowano tam glikol polipropylenowy, ponieważ posiada on atesty higieniczne, które co prawda nie są wymagane ponieważ nie ma on styczności z żywnością, ale w uzgodnieniu z klientem uznaliśmy, że będzie to dodatkowe zabezpieczenie.
tłumaczy Daniel Gawryś, Cost Manager z Panattoni
Magazyn przyjazny środowisku
Magazyn jest obiektem o podwyższonej klasie odporności ogniowej, wprowadzone zostały też rozwiązania zapobiegające skutkom nieplanowanych awarii prądu. Zamontowany został w tym celu agregat prądotwórczy.
mówi Marcin Papuga, Warehouse Director, ID Logistics Polska
Czas i oszczędność
W magazynie z kontrolowaną temperaturą może być oczywiście zastosowany czynnik oparty o freon (ten który jest jeszcze dopuszczony do użytkowania), ale układ amoniakalno-glikolowy jest jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem. W dłuższej perspektywie czasu dzięki takiemu układowi mamy oszczędność zużycia energii elektrycznej na poziomie nawet 30 proc. w porównaniu z instalacją freonową.
wylicza Sławomir Rodak, Director R&D, ID Logistics
Bezpieczeństwo jest dla nas i dla naszych klientów niezwykle istotnie, dlatego magazyny przygotowane do składowania produktów wymagających kontrolowanej temperatury - tak jak w obiekcie pod Grodziskiem - wyposażone są w niezwykle nowoczesne systemy informatyczne i urządzenia kontrolno-pomiarowe, które 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu monitorują temperaturę i wilgotność.
dodaje Sławomir Rodak
Rynek spożywczy z ciągłym rozwojem
Rynek spożywczy jest szczególnie delikatny ze względu na specyfikę produktów, które mają krótki termin przydatności do spożycia, wymagają więc bardzo restrykcyjnego podejścia do ich składowania.
podsumowuje Ludwika Korzeniowska, Business Development Director, JLL