W Warszawie, w Gdańsku, w Poznaniu i w Krakowie – czterech lokalizacjach Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) Fujitsu wraz z Filbico dostarczyło nowoczesny system dystrybucji danych dozorowania Surveillance Data Distribution Cloud (SDDC). Celem tej infrastruktury jest zapewnienie w czasie rzeczywistym nieprzerwanej i niezawodnej dystrybucji danych pochodzących głównie ze źródeł radarowych do systemu kontroli ruchu lotniczego PAŻP.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej od 2007 r. nieprzerwanie dba o bezpieczeństwo pasażerów samolotów przemieszczających się nad terytorium Polski – jest to główna i kluczowa jednostka świadcząca usługi żeglugi powietrznej w celu zapewnienia bezpieczeństwa i płynności ruchu lotniczego nad Polską. Powierzchnia, nad którą pieczę utrzymuje PAŻP, jest jedną z największych w Europie i liczy ponad 334 tys. km2. Praca PAŻP wspierana jest przez najnowocześniejsze technologie IT – m.in. dzięki inwestycjom w rozwój wykorzystywanych systemów informatycznych. Wśród kluczowych narzędzi znajduje się system dystrybucji danych dozorowania SDDC – pracujący dla nadrzędnego systemu Air Traffic Management (ATM) - Pegasus 21.
Jednym z wyzwań, z którym mierzył się PAŻP w ostatnim czasie, było wdrożenie nowoczesnego systemu dystrybucji danych dozorowania SDDC zbudowanego z węzłów Surveillance Data Distribution Node (SDDN). Z rozwiązaniem na miarę potrzeb instytucji przyszło połączenie doświadczenia, wiedzy i technologii – marki Fujitsu i jej partnera – Filbico, co w swoim oficjalnym komunikacie opisała również Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
Technologia najwyższych lotów
SDDC jest nowoczesnym systemem dystrybucji danych dozorowania zbudowanym z głównych oraz zapasowych węzłów SDDN. Głównym celem tego systemu jest zapewnienie w czasie rzeczywistym dystrybucji informacji ze źródeł do nadrzędnego systemu kontroli lotniczej.
- Węzeł Surveillance Data Distribution Node jest nowoczesnym i autorskim rozwiązaniem, które zaprojektowaliśmy i opracowaliśmy w celu umożliwienia dostarczania dużych strumieni danych – przede wszystkim pochodzenia radarowego – i ich dystrybucji oraz wymiany między systemami / sieciami rozpoznania / zarządzania ruchem lotniczym – mówi Michał Marzec, Wiceprezes Zarządu firmy Filbico (partnera Fujitsu), która od 30 lat dostarcza rozwiązania IT głównie Siłom Zbrojnym oraz służbom mundurowym i cywilnym.
System rozłożony na czynniki pierwsze
W najprostszym ujęciu system SDDC w dyspozycji PAŻP zapewnia przede wszystkim niezawodną dystrybucję i wymianę informacji dozorowania (głównie rozpoznania radiolokacyjnego) w czasie rzeczywistym (24/7). Jest także niezastąpionym – stałym i niezawodnym wsparciem zarządzania i monitoringu przestrzeni powietrznej nad Polską – zarówno lokalnym, jak również zdalnym (ze względu na umieszczenie w chmurze). Co więcej, system zapewnia interoperacyjność z dowolnym systemem rozpoznania w standardzie ASTERIX, EUROCONTROL walidację, filtrację i konwersję danych dozorowania oraz konwersję protokołów transportowych (zarówno LAN oraz serial). Dzięki tej technologii możliwe jest zarządzanie wieloma scenariuszami przetwarzania informacji oraz nagrywanie, odtwarzanie i zobrazowanie danych radarowych na mapie.
Za sprawą wysokiej rangi danych oraz wymagających funkcjonalności, dystrybucja danych dozorowania wymaga wykorzystania specjalistycznego, wysokowydajnego sprzętu oraz oprogramowania. PAŻP postawiło na Fujitsu.
Wdrożenie
Pełne wdrożenie systemu SDDC nastąpiło w perspektywie 13 miesięcy. Proces wdrożenia został podzielony na pięć etapów. Pierwszym krokiem trwającym ok. 4 miesiące była instalacja oraz uruchomienie systemu w Warszawie. Po pomyślnym przejściu testów akceptacyjnych SAT odbyła się miesięczna ewaluacja. W pozostałych lokalizacjach – Gdańsk, Poznań oraz Kraków – wdrożenie zostało zrealizowane w kolejnych 2-miesięcznych etapach. Ostatnim z kroków wdrożenia była finalna integracja systemu oraz infrastruktury sieciowej i konfiguracja, przygotowanie systemu do pracy nadzorowanej.
W ścisłej współpracy ze specjalistami PAŻP dokonano konfiguracji (polegającej na podłączeniu wszystkich źródeł dozorowania do węzłów SDDN systemu SDDC) bez jakichkolwiek zaburzeń pracy operacyjnego systemu Pegasus 21.
Fujitsu jako jeden z największych dostawców profesjonalnych infrastruktur informacyjnych w projekcie PAŻP zarządzało projektem na styku partnerstwa z Filbico. Fujitsu pełniło rolę lidera konsorcjum oraz dostarczyło nowoczesny i wysokowydajny sprzęt systemu SDDC i brało udział w instalacji i uruchomieniu systemu.
Filbico zarządzało projektem na styku z PAŻP, opracowało i dostarczało oprogramowanie systemu SDDC, dokonało instalacji, uruchomienia, konfiguracji, testowania i integracji systemu SDDC oraz szkoleń dla specjalistów PAŻP.
We wdrożeniu udział miała także Spółka Atende. Firma dostarczyła sprzęt (CISCO) infrastruktury sieciowej systemu SDDC, dokonała instalacji, uruchomienia, konfiguracji, testów i integracji infrastruktury sieciowej oraz szkoleń dla specjalistów PAŻP.