Kilkanaście dni temu opublikowano nowelizację rozporządzenia, które nakłada na banki i operatorów bankomatów obowiązek instalowania systemów uszkadzających banknoty w razie napadu na bankomat lub innych nieuprawnionych działań. Fizyczne zabezpieczenie czy naznaczenie gotówki to tylko jeden z aspektów ochrony urządzeń przed przestępcami.
Można dyskutować z kształtem nowych przepisów, na przykład w zakresie procentowego uszkadzania banknotów z wykorzystaniem systemów IBNS, ale trudno dyskutować z tym, że każdy bankomat należy zabezpieczyć w maksymalny sposób. Dywagacje na temat odpowiedniego kształtu regulacji będą z pewnością jeszcze się toczyć, ale już teraz warto skupić się na sednie problemu, czyli zapobieganiu przestępstwom.
Tomasz Rokita, członek zarządu Diebold Nixdrof w Polsce
Od ponad 160 lat, Diebold Nixdorf chroni gotówkę, dane i aktywa. Rozumiemy, że kontekst jest kluczowy dla bezpieczeństwa, dlatego rozwijamy inteligentne, dopasowane do potrzeb różnych organizacji rozwiązania bezpieczeństwa, które zmniejszają ryzyko i równoważą potrzeby biznesowe z oczekiwaniami klientów w zakresie ochrony prywatności.
Tomasz Rokita, członek zarządu Diebold Nixdrof w Polsce