Mimo coraz szerszej gamy dostępnych form płatności, to wciąż gotówka jest najchętniej wybieranym przez Polaków środkiem płatniczym. Wybuch pandemii COVID-19 spotęgował przepływ banknotów, o czym świadczyć 7-krotny wzrost średnich wypłat gotówki w marcu tego roku.
Większość podmiotów rynkowych i organizacji finansowych dąży do utrzymania stałego obiegu gotówki, która stanowi podstawę naszej gospodarki. Obecnie kluczowe jest jednak umiejętne i odpowiedzialne korzystanie z tej formy płatności. Demonizowanie jej i rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji na temat banknotów może być dyskryminujące dla osób, które nie korzystają z alternatywnych form płatniczych i szkodliwe dla całej gospodarki.
Tomasz Rokita, odpowiadający w Diebold Nixdorf za sektor bankowy
Rekordowy obieg gotówki
Gotówka jest bezpieczna
Wymienianie się coraz ciekawszymi pomysłami na dezynfekowanie gotówki np. w domowych mikrofalówkach jest szkodliwe nie tylko dla portfeli, ale także dla całego społeczeństwa, sektora MŚP, branży finansowej, medycznej, handlowej i innych. Warto zaufać instytucjom bankowym, które szczególnie dbają o bezpieczeństwo swoich klientów – banknoty poddawane są kwarantannie, dezynfekuje się je przy pomocy światła UV lub wysokich temperatur, co skutecznie pozbawia ich ewentualnych wirusów lub bakterii.
Tomasz Rokita, odpowiadający w Diebold Nixdorf za sektor bankowy