Polska światową potęgą produkcyjną, ale z niskim spożyciem jaj, Meksykanie z rekordem konsumpcji, jaja z misją – dla zdrowia i planety
Meksyk bije rekordy
Przypadek Meksykanów jest interesujący – dla tej nacji niezwykle istotne jest spożycie jaj, kulturowo stanowią one nieodłączalny element tamtejszej diety – są stałą pozycją podczas śniadań, ale także pozostałych posiłków. Każdy członek gospodarstwa domowego w Meksyku zjada średnio ponad jedno jajo dziennie. Do tej pory spożycie w tym kraju wahało się na poziomie ok. 380 jaj na mieszkańca, a producenci nie przewidywali pobicia tego wyniku. To, co wpłynęło na ten niebagatelny wzrost spożycia jaj, to między innymi wzrost cen pozostałych produktów, takich jak dla przykładu mięso. Jako Polacy, zdecydowanie powinniśmy brać przykład z tego wzorca – w ten sposób zrobimy coś dobrego nie tylko dla naszych domowych budżetów, ale także zdrowia i naszej planety.
Barbara Woźniak, Pełnomocnik Zarządu Ferm Drobiu Woźniak i Prezes firmy Ovotek
Jajo – superfood z misją
Barbara Woźniak, Pełnomocnik Zarządu Ferm Drobiu Woźniak i Prezes firmy Ovotek
Statystyki biją na alarm – jak wskazuje WHO, w 2020 roku aż 39 milionów dzieci w wieku poniżej 5 lat miało nadwagę lub otyłość. Stosowanie diety opartej w większej mierze na jajach, może pomóc uporać się z tym dojmującym problemem. W Polsce jemy stosunkowo mało jaj i mimo że jesteśmy produkcyjną potęgą w tym zakresie, to nierzadko nasze jaja cieszą się większą popularnością w innych krajach – eksportujmy bardzo duże ilości tego cennego produktu za granicę. Z ramienia naszej firmy, jako jedyny producent z Polski, wysyłamy jaja nawet do Singapuru, gdzie nasze jaja stanowią aż 9 proc. dostępności. Ba, docieramy nawet na Malediwy! Warto, żeby Polacy wreszcie dostrzegli wartość, jaką mają w zasięgu ręki. Zwłaszcza, że jaja są zdrowe nie tylko dla ludzi, ale i dla planety. Produkcja jaj charakteryzuje się najmniejszym śladem środowiskowym oraz małym zużyciem wody. Nawet skorupka jaja nie stanowi odpadu, a jest ulepszaczem gleby, źródłem wapnia. W Grupie Woźniak stosujemy zintegrowany proces produkcji, dzięki czemu ograniczamy straty zarówno w produktach, jak i energii. Zależy nam, aby produkcja, która nie jest obojętna dla środowiska, była zrównoważona i prowadzona zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Stawiamy na innowacyjność technologiczną urządzeń oraz w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną, a cały proces odbywa się z poszanowaniem zasobów naturalnych oraz zapobiega ich marnotrawieniu. Każdy produkt uboczny tej produkcji jest dalej wykorzystywany, a skrócenie drogi produktu na stoły wspiera rodzimych przedsiębiorców i ma szansę wprowadzić zdrową produkcję żywności oraz zmniejszyć jej ślad węglowy – pamiętajmy o tym kupując i spożywając jaja w kontekście siły rodzimej produkcji jaj.
Barbara Woźniak, Pełnomocnik Zarządu Ferm Drobiu Woźniak i Prezes firmy Ovotek