Choć świadomość na temat roli szkoleń w firmach jest duża, bilans możliwości tworzonych przez ekspertów HR ds. szkoleń nie zawsze wypada pozytywnie. Badani wskazują, że budżety learning & development (L&D) nie są wystarczające. W związku ze spowolnieniem gospodarczym, rok 2023 będzie wyzwaniem dla planowania strategii rozwoju. Badania wskazują jednak jasno: to inwestycja, z której nie należy rezygnować.
Tarcza przed rynkowymi turbulencjami
Blisko 8 na 10 badanych przez nas ekspertów twierdzi, że szkolenie i rozwój kadry ma szansę być jedną z recept na wyzwania związane ze spowolnieniem gospodarczym, a jeszcze więcej, bo aż 87 proc. uważa je za czynnik wpływający pozytywnie na wyniki finansowe firm. Ponadto 74 proc. dodaje, że podnoszenie kompetencji pracowników w tych okolicznościach jest ważnym wyzwaniem dla ich organizacji. Te odpowiedzi jeszcze mocniej podkreślają rolę odpowiedniej strategii w osiąganiu celów firmy, związanych z obszarem learning & development
Daniel Idźkowski, Country Director GoodHabitz Poland
Skuteczna zachęta dla kandydatów i sposób na zatrzymanie pracowników
Połowa firm zwiększy nakłady na rozwój kompetencji
Programy rozwojowe to z punktu widzenia pracodawcy narzędzia budowania przewagi konkurencyjnej. Z kolei dla pracownika, działania pracodawcy gwarantujące poszerzanie wiedzy to dowód wiary w jego potencjał, a także czynnik budujący poczucie stabilizacji. Dobrze skonstruowany program L&D musi jednak uwzględniać nie tylko perspektywę obecnych i potencjalnych pracowników. U podstaw każdej skutecznej strategii rozwojowej leży współpraca z biznesem – zrozumienie strategii, priorytetów i trendów rynkowych. Niestety, jednym z trendów rynkowych, które obserwujemy również w Capgemini są wyzwania wynikające z rosnącej inflacji, niepewnej sytuacji gospodarczej. Mądre zarządzanie budżetami firm, zwłaszcza tymi przeznaczanymi na rozwój, będzie oznaczało z jednej strony oszczędzanie, ale z drugiej maksymalizację każdej inwestycji. Dlatego tak ważna jest analiza wszelkich badań i obserwacji, które pozwolą efektywnie planować wykorzystanie dostępnych budżetów HR.
Ewa Gołębiewska, Przewodnicząca Zarządu, Wiceprezes, Dyrektor HR w Capgemini Polska.