Według OECD na aż 65% uczniów zaczynających obecnie edukację czeka praca w zawodach, które wciąż nie istnieją. Z drugiej strony na znaczeniu niemal wszędzie zyskują umiejętności technologiczne. 95% specjalistów na świecie badanych przez Accenture zdaje sobie sprawę, że bez cyfrowych kompetencji nie utrzymają się na rynku pracy. Czas się bać? Lepiej szkolić i angażować - jak robi to w Polsce Accenture, a na świecie m.in. Amazon czy AT&T.
W tej sytuacji coraz większą rolę odgrywają szkolenia obecnych pracowników i plan ich rozwoju. Jak podają analitycy ManPower, to recepta na niedobór talentów wprowadzana już przez ponad połowę firm na świecie (53%). Co ciekawe, w 2015 roku deklarację, że szkoli pracowników pod kątem nowych stanowisk, składał tylko co piąty pracodawca.
Cyfrowe rozpoznanie bojem
Pracownicy są świadomi zmian i coraz częściej sami zaczynają szukać możliwości zdobycia nowych cyfrowych umiejętności. Badania Accenture „Harnessing revolution” wykazują, że 85% pracowników na świecie jest gotowych poświęcić wolny czas na naukę nowych kompetencji, potrzebnych w obliczu zmian technologicznych
- komentuje Edyta Gałaszewska-Bogusz, Dyrektor Accenture Operations w Polsce.
Edyta Gałaszewska-Bogusz, Accenture Operations
W samym polskim dziale finansów i księgowości działa u nas 60 pracowników pełniących rolę tzw. tech contributors, czyli technologicznych współpracowników. To osoby, które na co dzień zajmują się tradycyjnymi zadaniami, ale około 10% swojego etatu poświęcają na zaangażowanie w projekty IT. Szczególną uwagę skupia się w ich wypadku na projektach z zakresu automatyzacji i robotyzacji, mających coraz większy wpływ na pracę finansistów. W ten sposób stopniowo wprowadzamy ich w nowe zadania, które będą zyskiwały na znaczeniu
– mówi Edyta Gałaszewska-Bogusz.
Praktyka zamiast dyplomu
Coraz więcej przykładów współistnienia technologii i pracowników widać choćby w sektorze usług biznesowych, zatrudniającym w Polsce ponad 250 000 osób. W tym sektorze firmy coraz częściej wprowadzają algorytmy, które zaczynają znacząco wpływać na wyniki osiągane przez inne działy, niż te technologiczne. Na przykład, Accenture Operations w Polsce zrealizowało projekt z zakresu robotyzacji, nagrodzony branżową statuetką ABSL Diamonds. Dzięki automatyzacji udało się w jego ramach o 30% zwiększyć produktywność objętego procesem zespołu i skrócić cykl trwania realizowanych zadań o 60%. Wyeliminował on także ludzkie błędy.