Skanska jest pierwszym na świecie deweloperem, który będzie pokrywał biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Biurowce już wkrótce mogą stać się samowystarczalne pod względem energetycznym. Technologię dostarczy Saule Technologies. Pierwsze wdrożenia pilotażowe odbędą się w 2018 roku w Polsce.
Elastyczny, perowskitowy moduł fotowoltaiczny wyprodukowany z zastosowaniem druku atramentowego. Technika ta pozwala dostosować ogniwa słoneczne do różnych powierzchni.
Ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu oferują nowe możliwości architektom i firmom budowlanym chcącym korzystać z energii słonecznej. Nasze moduły są lżejsze, cieńsze i znacznie bardziej elastyczne w wymiarze projektowym, niż najpopularniejsze ogniwa krzemowe. Możemy dostosować kształt, kolor i rozmiar modułów do potrzeb klienta i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku, niekoniecznie na dachu.
Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO w Saule Technologies.
Olga Malinkiewicz (od lewej), współzałożycielka i CTO w Saule Technologies oraz Katarzyna Zawodna, prezes spółek biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej, z perowskitowym panelem słonecznym.
To już nie jest wizja rodem z powieści science-fiction. Współpraca z utalentowanymi naukowcami z Saule pozwala nam tworzyć budynki coraz bardziej wydajne energetycznie lub nawet samowystarczalne. Dotychczas nie było to możliwe na dużą skalę. Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć współczesny świat. Przyczynia się ona do powstawania ekstremalnych zjawisk pogodowych, które dotykają kraje na całym świecie coraz częściej i z coraz większą siłą. Z kolei ustawodawcy wywierają o wiele większy nacisk na prowadzenie działalności w zrównoważony sposób, z dużą dbałością o środowisko.
Katarzyna Zawodna, prezes spółek biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.
Przykład obiektu Skanska, którego fasada pokryta została półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Perowskity stanowią integralną część elewacji budynku, dzięki czemu nie zmieniają wyglądu ani estetki obiektu.
Skanska Property Poland jest innowacyjnym deweloperem zielonych, ponadczasowych budynków biurowych. Budujemy otwarte, pełne życia przestrzenie, w których pracownicy chcą i lubią pracować, a mieszkańcy chętnie spędzają w nich swój czas. Projekty Skanska są certyfikowane w systemie LEED, a wszystkie nowe inwestycje są budowane w sposób dostępny dla osób z niepełnosprawnością, seniorów czy rodziców z dziećmi. Skanska Property Poland działa w Polsce od 1997 roku. Jesteśmy obecni na siedmiu rynkach w Polsce: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Trójmieście.
Zapraszamy do odwiedzenia profilu spółki na portalu https://www.linkedin.com/company/skanska-property-poland
Grupa Skanska Jesteśmy częścią Grupy Skanska, której historia sięga 1887 roku. Grupa należy do największych firm budowlano-deweloperskich na świecie, zatrudniając obecnie 41 tys. osób w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Budujemy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, troszczymy się o to, jakie będą potrzeby społeczności, w których działamy i jak nasze realizacje będą wpływały na życie ludzi i rozwój kraju w długiej perspektywie. Uczestniczymy w najbardziej innowacyjnych przedsięwzięciach naszych czasów i pracujemy przy 10 tys. projektów na świecie. Przychody Grupy za rok 2016 wyniosły 16 mld EUR, a zysk operacyjny 866 mln EUR. Główna siedziba firmy mieści się w Sztokholmie w Szwecji. Od 1965 r. Skanska jest notowana na sztokholmskiej giełdzie. Standardy pracy Skanska na całym świecie określają zapisy „Kodeksu postępowania”. Na każdym rynku pracujemy zgodnie ze wspólnymi wartościami: troszczymy się o życie, działamy etycznie i transparentnie, razem jesteśmy lepsi, dbamy o klienta. W Polsce Skanska zatrudnia prawie 7 tys. osób w trzech spółkach: Skanska S.A., Skanska Property Poland, Skanska Residential Development Poland.
Więcej informacji na stronie: www.skanska.pl