E-learning przeszedł niezwykłą transformację w ostatnich latach, a dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu nadal ewoluuje w dynamicznym tempie. Trzy kluczowe trendy – sztuczna inteligencja (AI), grywalizacja i wykorzystanie zaawansowanych danych, od kilku lat kształtują przyszłość tego sektora. Dziś dochodzi do nich także nauczanie adaptacyjne (eng. adaptive learning) i już rewolucjonizuje rynek. Prognozy przewidują roczne tempo wzrostu sektora e-learningu na poziomie około 13%1, co podkreśla ogromny potencjał tej branży. Jak będzie się kształtować krajobraz e-learningowy w latach 2023-2025?
AI rewolucjonizuje naukę
W GoodHabitz już wzbogaciliśmy naszą platformę o funkcje bazujące na AI. Są nimi: wirtualny osobisty asystent, interaktywne testy umiejętności i symulator rozmów sprzedażowych. Asystent wspierający naukę to rozwiązanie, w ramach którego bot wchodzi w interakcje z kursantami, umożliwiając im zadawanie pytań i prezentując sugestie dotyczące dalszego rozwoju. Z kolei interaktywne testy pozwalają ocenić posiadane umiejętności przy wsparciu sztucznej inteligencji, która przekazuje sugestie odnośnie do kolejnych kroków w rozwoju. Wspiera to optymalizację procesu nauki. Ostatnim, szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest symulacja rozmowy sprzedażowej. To interaktywny symulator rozmów, który umożliwi kursantom podnoszenie swoich kompetencji w zakresie komunikacji. Zadaniem osoby ćwiczącej jest poprowadzenie negocjacji dotyczących sprzedaży samochodu tak, by uzyskać jak najwyższą cenę. Co ciekawe, narzędzie symuluje rozmowę z kontrahentami o czterech różnych typach osobowości
– mówi Daniel Idźkowski, Country Director w GoodHabitz Polska.
Grywalizacja zwiększa zaangażowanie
Moc zaawansowanych danych
Zaawansowana analiza danych umożliwi nam dostarczanie skuteczniejszych treści dzięki tworzeniu spersonalizowanych doświadczeń edukacyjnych. Dążymy do projektowania wysoce indywidualnych procesów szkoleniowych, które będą szyte na miarę. Już dziś nasza platforma operuje na zakresie 65 kompetencji przypisanych do 8 obszarów rozwoju, które służą jako fundament treści e-learningowych, które dostarczamy użytkownikom. Dodatkowym wsparciem w tym zakresie będzie nowe rozwiązanie, GoodHabitz Assessments, zaprojektowane dla pracowników, by mogli świadomie pracować nad swoim rozwojem. Wierzymy, że samoświadomość jest warunkiem wzrostu. W naszym rozwiązaniu oparte na dowodach naukowych pytania i interaktywne raporty oferują ciekawą wiedzę i wgląd w cechy oraz zdolności. Dzięki temu pracownicy mogą uzyskać pełny obraz samego siebie. Pracodawca z kolei zyskuje głębszy wgląd w zespół i organizację – dodaje Daniel Idźkowski.
– dodaje Daniel Idźkowski.
Adaptive learning, czyli zaawansowana personalizacja
Adaptacyjne uczenie się jest w procesie rozwoju dzięki platformom technologicznym, które mogą analizować dane, tworzyć spersonalizowane ścieżki nauczania i zapewniać dynamiczne doświadczenie edukacyjne. Wraz z postępem technologii adaptive learning prawdopodobnie stanie się coraz bardziej wartościowym podejściem do rozwoju pracowników
– podsumowuje Daniel Idźkowski.
1 Yahooo, Global E-Learning Market Forecast 2023-2032
O GoodHabitz
GoodHabitz to europejski lider rozwiązań szkoleniowych online. Działając od 2011 roku w 14 krajach firma zapewnia różnorodne narzędzia nauki dla ponad 2 mln użytkowników w całej Europie. Szkolenia są dostępne w 14 językach i skupiają się na rozwoju kompetencji miękkich, takich jak: zarządzanie i praca zespołowa, produktywność, sprzedaż, komunikacja czy znajomość języków obcych, a także kompetencji twardych w obszarze narzędzi oraz digital skills. Z rozwiązania korzysta ponad 2200 globalnych marek z różnych sektorów rynkowych, takich jak: SSC/BPO, bankowość, consulting, IT, retail, produkcja i wiele innych. Polski oddział GoodHabitz jest partnerem merytorycznym Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) – wiodącej organizacji reprezentującej sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Więcej na: https://www.goodhabitz.com/pl-pl/.