Administracja danych to temat ostatnich miesięcy, nadal jednak pojawiają się niejasności. Wbrew pozorom nie tylko sektor publiczny wymaga tego typu inspekcji - dotyczy to bowiem również rynku usług prywatnych. Odkryj, jaka jest różnica między ABI i IOD-ą i czy każda firma powinna mieć swojego inspektora.
Czy każda firma potrzebuje swojego IOD-a?
RODO, oprócz tego, że wskazuje sytuacje, kiedy powołanie Inspektora Ochrony Danych (IOD) jest obowiązkowe (art. 37 RODO), jednocześnie zachęca administratorów danych oraz podmioty przetwarzające (tzw. procesorzy) do powołania IOD, nawet gdy podmioty te nie są do tego zobligowane. W przypadku powołania Inspektora, decyzja taka może przynieść szereg korzyści. Powołanie IOD w zakresie nadzoru i kontroli nad danymi w firmie stanowi jeden ze środków organizacyjnych, co może przyczyniać się do lepszej i skuteczniejszej ochrony prywatności osób, których dane są przetwarzane.
- podkreśla mec. Jarosław Kamiński, Associate Partner w Rödl & Partner
3 podstawowe kryteria przy zatrudnianiu IOD-a
IOD-ujemy zewnętrznie?
Zatrudnienie „na wyłączność” osoby o takich kompetencjach byłoby z pewnością dużo bardziej kosztowne, a biorąc pod uwagę dostępność takich osób na rynku pracy – praktycznie niemożliwe. Dla zarządów firm szczególnie istotnym faktem przemawiającym za skorzystaniem z usług zewnętrznych może być też chociażby kwestia odpowiedzialności, także finansowej, za jakość pracy i decyzje podjęte przez IOD-ę. Za zaniedbania w tym zakresie pracownika można pozwać jedynie do wysokości jego trzykrotnego wynagrodzenia, podczas gdy firmy zewnętrzne powinny być ubezpieczone od odpowiedzialności na dużo większe kwoty.
- mówi Adam Wódz, Security Delivery Manager - Cybercom Polska