- Najnowszy raport Fujitsu Future Insights Global Digital Transformation Survey Report 2018 identyfikuje kluczowe czynniki wpływające na sukces transformacji cyfrowej w różnych działach gospodarki.
- Liderami transformacji cyfrowej są głównie firmy, które działają online (42% badanych). Prawie w 100% przeszły one cyfrową transformację, czyli zaplanowały, przetestowały i wdrożyły projekty w tym obszarze.
- Wolniejsze są firmy, które oferują swoje produkty i usługi w tradycyjny sposób (58% badanych). Aż 2/3 firm działających w tradycyjnych branżach dopiero zaczęło realizację cyfrowych projektów transformacyjnych.
- Raport został zrealizowany z udziałem 1535 członków zarządu oraz wyższej kadry kierowniczej w 16 krajach. Pierwsza edycja raportu została zrealizowana w 2017 roku.
Warszawa, 13 września 2018 roku -Transformacja technologiczna globalnego biznesu nie przebiega w sposób uporządkowany, wynika z raportu Fujitsu Future Insights Global Digital Transformation Survey 2018. Stan zaawansowania i stopień powodzenia projektów różnią się znacznie w zależności od branży i modelu biznesowego. Aby zdobyć aktualne dane i jak najlepiej wesprzeć klientów w wyzwaniach, związanych z transformacją technologiczną, firma Fujitsu przeprowadziła drugą edycję globalnego badania, po raz pierwszy zrealizowanego w 2017 roku. Najnowszy raport wyróżnia czynniki, które stoją za udaną transformacją, oraz prezentuje coraz bardziej szczegółowe wyniki udanych realizacji biznesowych.
6 czynników sukcesu
W przeprowadzeniu udanej transformacji liczy się wiele zmiennych, ale niektóre czynniki mają kluczowe znaczenie. Autorzy raportu zidentyfikowali ich 6.
- Przywództwo
Przykład powinien iść z góry. Według raportu Fujitsu, kluczowym czynnikiem w sukcesie cyfrowej transformacji firmy jest zaangażowanie jej CEO w ten proces. Lider firmy musi być ambasadorem cyfrowej zmiany. - Zespół
Dobrze poinformowany zespół składający się z ludzi o odpowiednich kwalifikacjach, to kolejny kluczowy składnik sukcesu cyfrowej transformacji. Rolą CEO jest przekazanie wizji i określenie strategii, którą następnie realizuje dobrze poinformowany zespół specjalistów. - Zwinność
Transformacja cyfrowa to zbiór procesów zachodzących w organizacji. Aby mogły one zostać skutecznie przeprowadzone niezbędne jest stworzenie w firmie kultury innowacji, która będzie sprzyjać szybkiemu i elastycznemu działaniu. - Integracja biznesowa
Cała organizacja musi być zaangażowana w cyfrową transformację. Wykorzystywanie efektów synergii, integracja i adaptacja już istniejącej infrastruktury IT, przenikanie się procesów cyfrowych i analogowych oraz praca projektowa w zespołach złożonych z osób o różnych kompetencjach i z różnych działów w firmie to podstawy skutecznego działania. - Ekosystem
W powodzeniu wdrożenia skutecznej strategii transformacji cyfrowej niezbędni są odpowiedni partnerzy. Wzbogacą oni organizację swoją wiedzą w zakresie sprzętu i oprogramowania. Pomogą ułożyć wszystkie procesy tak, aby zmaksymalizować efekty biznesowe wynikające z digitalizacji firmy. Będą też ważnym wsparciem w codziennej administracji infrastrukturą IT. - Wartość uzyskana z analizy danych
Transformacja cyfrowa nie jest wartością samą w sobie. Ma realizować konkretne cele biznesowe. Analityka danych zebranych w tym procesie to nieocenione źródło wiedzy, które musi służyć organizacji do podejmowania odpowiednich decyzji. To także większe bezpieczeństwo biznesowe - dobrze poinformowany menedżer podejmuje lepsze decyzje.
Według autorów raportu Fujitsu wymienione czynniki sukcesu decydują o powodzeniu projektów. Można je postrzegać jako zdolności organizacyjne, „cyfrowe mięśnie”, które wymagają wzmocnienia w celu przeprowadzenia udanej transformacji technologicznej.
Jednocześnie raport wylicza najczęstsze wyzwania firm w procesie zmiany. Zarówno w fazie planowania, jak i testu oraz w czasie wdrożenia głównym problemem jest brak wykwalifikowanych pracowników. W fazie planowania wskazuje na niego aż 20% badanych, dwukrotnie więcej niż tych, którzy wymieniają „brak funduszy”.
Liderzy i maruderzy cyfryzacji
Liderami transformacji cyfrowej są oczywiście firmy, które działają online (42% badanych). Prawie w 100% przeszły one cyfrową transformację, czyli zaplanowały, przetestowały i wdrożyły projekty w tym obszarze. Wolniejsze są firmy, które oferują swoje produkty i usługi w tradycyjny sposób (58% badanych). Aż 2/3 firm działających w tradycyjnych branżach dopiero zaczęło realizację cyfrowych projektów transformacyjnych.
Badanie Fujitsu wykazało również, że transformacja technologiczna przynosi biznesowe korzyści, ale nie wszystkim w takim samym stopniu. Wyraźnie widać czołówkę peletonu i cyfrowych maruderów.
Do liderów cyfryzacji należy sektor finansowy. Badanie dowiodło, że ten sektor jest najbardziej zaawansowany pod względem inicjatyw związanych z transformacją cyfrową. 89% firm świadczących usługi finansowe jest już zaangażowanych w taką transformację: planuje ją, testuje lub wdraża. Z kolei w sektorze ochrony zdrowia odsetek ten wynosi tylko 60%.
Branże różnią się też znacznie rezultatami osiąganymi w jej wyniku. W dziedzinie finansów i handlu detalicznego około 30% projektów przyniosło już pomyślne rezultaty. W pozostałych obszarach gospodarki ten odsetek jest nieco niższy: transport (25%), produkcja przemysłowa (21%) oraz opieka zdrowotna (14%).
Potrzebna sztuczna inteligencja
Liderzy firm ankietowani przez Fujitsu rozumieją dobrze, że sztuczna inteligencja (AI) będzie miała znaczący wpływ na ich pracę, branżę i całe społeczeństwo. Większość badanych pozytywnie ocenia jej wpływ na biznes, a aż 68% wierzy, że w przyszłości ludzie i AI będą pracować wspólnie nad osiąganiem celów biznesowych.
Zwłaszcza respondenci z sektora finansowego wyrażają się pozytywnie o potencjale AI. 70% badanych przyznaje, że pomoże im ona w tworzeniu inteligentnych usług dla klientów, a 67% oczekuje od niej pomocy w podejmowaniu decyzji i automatyzacji zarządzania wiedzą. Także ankietowani reprezentujący sektor produkcji przemysłowej dostrzegają duży potencjał AI, a ponad 67% z nich spodziewa się automatyzacji procesu produkcyjnego w wyniku jej zastosowania.
Wyniki tegorocznego badania Fujitsu Future Insights Global Digital Transformation Survey potwierdzają, że transformacja technologiczna biznesu przebiega w sposób zróżnicowany i daje różne wyniki w zależności od branży, kanału działania oraz „cyfrowych mięśni” danej organizacji. Raport Fujitsu dostarcza zarządzającym głębsze analizy wyzwań, wpływające na proces wdrażania innowacji w poszczególnych działach gospodarki, a także zawiera sugestie dotyczące możliwych scenariuszy i kluczowych czynników sukcesu.
Fujitsu Future Insights Global Digital Transformation Survey Report 2018 można pobrać tutaj: http://www.fujitsu.com/global/vision/insights/survey2/
Zasoby on-line - Fujitsu
Blog Fujitsu: http://blog.ts.fujitsu.com.
Twitter Fujitsu: http://www.twitter.com/Fujitsu_Global.
LinkedIn Fujitsu: http://www.linkedin.com/company/fujitsu.
Facebook Fujitsu: http://www.facebook.com/FujitsuICT.
Fujitsu Media Portal: http://mediaportal.ts.fujitsu.com/pages/portal.php.
Newsroom Fujitsu: http://ts.fujitsu.com/ps2/nr/index.aspx.
Blog Fujitsu: http://blog.ts.fujitsu.com.
Twitter Fujitsu: http://www.twitter.com/Fujitsu_Global.
LinkedIn Fujitsu: http://www.linkedin.com/company/fujitsu.
Facebook Fujitsu: http://www.facebook.com/FujitsuICT.
Fujitsu Media Portal: http://mediaportal.ts.fujitsu.com/pages/portal.php.
Newsroom Fujitsu: http://ts.fujitsu.com/ps2/nr/index.aspx.