Już nie tylko cena czy jakość produktu wpływają na decyzje konsumentów o wyborze sprzedawcy. Badania Capgemini pokazały, że klienci kupujący online chętniej korzystają z oferty firm, które są w stanie udowodnić im, że potrafią zadbać o ich dane. Cyberbezpieczeństwo staje się dziś zatem bardzo ważnym argumentem sprzedażowym, który może zdecydować o powodzeniu firmy na rynku i zapewnić jej przewagę nad konkurencją. Pod warunkiem, że procedury cyberbezpieczeństwa wdrożone przez przedsiębiorstwo będą odpowiadać oczekiwaniom klientów, a firma poinformuje konsumentów o tym, że je wdrożyła.
Bezpieczeństwo danych ważniejsze niż cena
Z jednej strony jest to rosnąca świadomość zagrożeń budowana m.in. przez medialne informacje o incydentach czy wyłudzeniach; z drugiej strony coraz większa świadomość wartości przekazywanych danych płatniczych i danych osobowych, do czego skutecznie przyczyniła się kampania związana z wejściem w życie RODO. Cieszy fakt, że klienci coraz uważniej przyglądają się miejscom, w których zostawiają swoje dane i przywiązują dużą wagę do kryterium bezpiecznego ich przetwarzania.
Szymon Groch, Head of BSv Europe Risk & Compliance
Stracony potencjał
Wzrost zadowolenia i zysków
Jako konsumenci chcemy mieć pewność, kto z tych danych korzysta i móc decydować, w jakim celu, zakresie i jak długo będą używane. Nowe regulacje, m.in. RODO, postrzegane są przez firmy jako problem. A to przecież szansa dla wszystkich nas na nowe otwarcie w relacjach z klientami. Na kolejną taką możemy długo czekać. Warto ją wykorzystać.
Adam Goljan, starszy specjalista w SAP Hybris
Nie wystarczy być dobrym ‒ trzeba być najlepszym
Firma powinna przede wszystkim dokonać analizy procesów, w których przetwarzane są dane osobowe, dane płatnicze czy inne dane wrażliwe biznesowo. Być może można ograniczyć zakres przetwarzanych danych, ograniczyć dostęp do nich, być może wyeliminować jakieś kroki w procesie ich przetwarzania bez negatywnego wpływu na proces biznesowy? Po etapie analizy, która służy też inwentaryzacji procesów i sprzyja zapewnieniu kompletności podejścia, należy zastanowić się nad zagrożeniami i ich konsekwencjami (analiza ryzyka). Ten etap powinien wskazać, na którym etapie przetwarzania dane są szczególnie narażone na ryzyka. Po ich zidentyfikowaniu prawdopodobnie należy wdrożyć dodatkowe metody, ulepszone narzędzia ochrony. Wśród wspomnianych metod mogą być np. uszczelnienie procesu zarządzania dostępami do danych, wdrożenie szyfrowania danych w stanie spoczynku (at rest), wykonanie audytu infrastruktury, dedykowanych testów penetracyjnych.
Szymon Groch, Head of BSv Europe Risk & Compliance
O Capgemini
Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej, którego celem jest wprowadzanie czołowych i innowacyjnych rozwiązań oraz udostępnienie całej gamy nowych możliwości klientom w rozwijającym się informatycznym świecie cyfryzacji, chmury i platform. Capgemini, opierając się na swojej 50-letniej tradycji i szerokiej wiedzy branżowej, umożliwia organizacjom realizację ich ambicji biznesowych, udostępniając szereg usług, od strategii po działalność operacyjną. Capgemini kieruje się przekonaniem, że wartość biznesowa technologii pochodzi od ludzi i ma im służyć. To wielokulturowa firma, licząca 200 000 pracowników zatrudnionych w ponad 40 krajach. Grupa odnotowała światowy przychód na poziomie 12,8 mld EUR.
Zapraszamy na stronę www.capgemini.com. People matter, results count.