Zapotrzebowanie na biura w Warszawie jest coraz większe, rośnie również absorpcja nowej powierzchni, wskaźnik pustostanów maleje, a na rynku odnotowywany jest wzrost czynszów i zwiększenie wolumenu inwestycji. W przyszłym roku miasto powinno jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję biurowego lidera CEE. Zatem - dlaczego Warszawa?
Dlaczego właśnie tutaj?
Dzięki doskonałej marce, dynamicznemu wzrostowi PKB rok do roku, znaczącym zmianom infrastrukturalnym i największej puli talentów w Polsce, Warszawa nadal z powodzeniem przyciąga międzynarodowe firmy. Warto przy tym podkreślić, że stołeczna gospodarka ewoluuje w kierunku zaawansowanych usług, w szczególności z obszaru bankowości i finansów, ubezpieczeń, doradztwa, mediów, a także sektora technologicznego. Atrakcyjność inwestycyjna miasta może być dodatkowo wzmocniona dzięki awansowi Polski do grona państw rozwiniętych w indeksie FTSE Russsell.
Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL
Warszawę cechuje niezwykle wysoka aktywność najemców, co pomaga wyjaśnić fenomen tak wysokiego wzrostu nowoczesnych zasobów biurowych. Aktualnie stolica oferuje 5,4 mln mkw. biur, a kolejne 740 000 mkw. powierzchni jest w budowie z datą finalizacji do 2021 roku. Mimo że najwięcej nowej podaży trafi na rynek w 2020, to Warszawę charakteryzuje wyjątkowa chłonność i równowaga pomiędzy podażą i popytem.
Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL
W ujęciu procentowym, patrząc na chłonność versus podaż, Warszawa zajmuje zdecydowanie pierwszą pozycję, deklasując zachodnioeuropejskie miasta, takie jak np. Dublin, Frankfurt, Bruksela, Madryt, Barcelona, Berlin czy Lizbona, które są postrzegane jako niezwykle konkurencyjne lokalizacje.
Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL
Dlaczego teraz?
Wysoka aktywność deweloperska jest podtrzymywana przez ciągle rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Od 2015 zainteresowanie najemców biurami stale rośnie, a tylko pomiędzy pierwszym a trzecim kwartałem tego roku na stołecznym rynku wynajęto 632 000 mkw. powierzchni. Mocna kondycja stołecznego rynku biurowego wynika częściowo z dużego zróżnicowania najemców. Szczególnie aktywne są firmy z sektora usług biznesowych, doradztwa, bankowości, ale też operatorzy elastycznych przestrzeni biurowych.
Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL
Stawki czynszowe w Warszawie osiągnęły już najniższy możliwy poziom. W tym momencie naturalną konsekwencją spadającego współczynnika pustostanów, zwłaszcza w centralnych obszarach Warszawy, oraz rosnącymi kosztami pracy (wzrost o ok. 30% od 2012), jest presja na wzrost czynszów w najbliższej przyszłości. Potwierdza to badanie przeprowadzone na terenie całej Europy, które wskazało, że Warszawa znajduje się w czołówce miast, gdzie te czynniki powinny przyspieszyć podniesienie stawek czynszowych.
Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL