Zróżnicowanie oferty Służewca, zdominowanego dotąd przez funkcję biurową, to szansa na zwiększenie atrakcyjności tej części Warszawy.
Służewiec to obszar niezwykle ważny dla Warszawy, skupiający tysiące miejsc pracy i generujący znaczne wpływy podatkowe do kasy miasta. Zależy nam na tym, aby usprawniać jego funkcjonowanie, zarówno poprzez inwestycje infrastrukturalne, jak i poprzez poprawę funkcjonalności i estetyki tego miejsca. Obecnie dobiega końca przebudowa ulicy Marynarskiej, a do 2020 r. na Służewiec będzie można wjechać bezpośrednio z Ochoty poprzez przedłużoną ulicę Woronicza. W planach jest także budowa łącznika tramwajowego wzdłuż Al. Wilanowskiej. Widzimy także, że zbyt duża koncentracja funkcji biurowej w jednym miejscu prowadzi do wielu niekorzystnych zjawisk. Będziemy dążyć do tego, aby Służewiec stał się dzielnicą w pełni wielofunkcyjną, co osiągniemy dopuszczając więcej funkcji mieszkaniowej oraz towarzyszące jej szkoły, przedszkola, sklepy. Dzięki wszystkim tym działaniom będziemy budować coraz lepszą opinię o tej części miasta.
Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta Warszawy
Służewiec czeka na zmiany
Przez długi czas rozwój biur nie był jednak ujęty w ramy planowania przestrzennego, co doprowadziło do szeregu negatywnych konsekwencji, z którym boryka się dziś dzielnica. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim niewystarczającą obsługę komunikacyjną tego obszaru transportem publicznym. W rezultacie lokalny układ drogowy, nieprzystosowany do obsługi tysięcy aut dziennie, jest pod ogromną presją.
Jan Jakub Zombirt, Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL
Większa różnorodność szansą na zwiększenie atrakcyjności
Nasze stowarzyszenie od 2 lat zabiega o stworzenie na Służewcu atrakcyjnych terenów publicznych, których tak bardzo brakuje tu pracownikom i mieszkańcom. Nawiązaliśmy w tym celu współpracę z Zarządem Zieleni, który przejął od Dzielnicy tereny wzdłuż torów kolejowych, aby utworzyć park linearny. Projekt, który właśnie przedstawili urzędnicy wygląda bardzo obiecująco. Jest szansa, że jeszcze latem przyszłego roku mieszkańcy Służewca będą mogli korzystać ze świetnej jakości terenów zielonych. Dodatkowo współpracujemy z Miastem oraz właścicielami budynków znajdujących się w kwartale ulic: Domaniewska – Suwak – Konstruktorska – Postępu, aby także tam utworzyć strefę zieleni i rekreacji. Cieszy nas bardzo, że ta niegdyś biurowa dzielnica zmienia się na naszych oczach w kawałek prawdziwego miasta z blokami mieszkalnymi, usługami, kawiarniami i dobrze zaprojektowanymi terenami publicznymi.
Karina Koziej, Stowarzyszenie Lepszy Służewiec
Tymczasem, w wielu miejscach na Służewcu obowiązujące plany miejscowe wykluczają możliwość budowy mieszkań. Wprowadzenie miksu funkcji – komercyjnych i mieszkaniowych - pozwoliłoby na częściowe odwrócenie kierunków potoków komunikacyjnych do i z dzielnicy, ożywiło Służewiec po godzinach pracy biur, zwiększyło popyt w lokalnych punktach handlowo-usługowych i przyczyniło się do poprawy poziomu bezpieczeństwa. Wszystkie te elementy pozytywnie wpłynęłyby na odbiór Służewca jako całości i poprawiłyby jego prestiż. Jeśli za tym pójdą również konkretne strategie celujące w rozwiązanie problemów transportowych, Służewiec ma dużą szansę obronić swoją pozycję jednej z najatrakcyjniejszych biznesowo części Warszawy.
Jan Jakub Zombirt, Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL