W ubiegłym roku wynajęto aż 860 000 mkw., wakat spadł do 8,7 %, a do użytku trafiło 230 000 mkw. biur. W budowie jest kolejne 720 000 mkw.
Powierzchnie flex na topie
W zeszłym roku operatorzy przestrzeni flex wynajęli aż 112 000 mkw. biur, co stanowi 13% całkowitego popytu w Warszawie. Wyróżnikiem elastycznych biur na tle całego rynku jest różnorodność ich klientów - są to freelancerzy, start-upy, małe przedsiębiorstwa, jak również międzynarodowe korporacje. Taka struktura użytkowników biura wprowadza nowy styl pracy i ciekawe rozwiązania aranżacji przestrzeni, z których korzysta także tradycyjny rynek najmu biur.
Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL
Rośnie popyt
Popyt na biura w Warszawie osiągnął rekordowy wynik 860 000 mkw. Jest to zasługa zarówno nowych podmiotów, które postanowiły rozpocząć swoja działalność w stolicy, operatorów powierzchni elastycznych jak i firm które zdecydowały się na dalszą ekspansję w Warszawie. Duże i częste transakcje na dodatkową powierzchnię biurową dla firm, takich jak Alior Bank, AstraZeneca, Deloitte czy Samsung, potwierdzają atrakcyjność biznesową stolicy
Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL
Podaż też w górę
Browary Warszawskie – Biura przy Bramie, CEDET, Proximo II były w pełni wynajęte w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie, podczas gdy średnia dla Warszawy wynosi 70% wynajęcia w momencie oddania obiektu. Na koniec roku wynajęcie budynków ukończonych w 2018 roku wzrosło do 85%. Tak dobry wynik w połączeniu z rosnącym poziomem przednajmu dużych, realizowanych projektów, np. The Warsaw Hub, Varso Place, Mennica Legacy oraz Generation Park, pokazuje imponującą chłonność warszawskiego rynku. W 2018 roku firmy wynajęły więcej dodatkowych biur niż łączna powierzchnia wszystkich nowych obiektów na przestrzeni roku.
Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL
W stolicy nadal możemy obserwować wysoką aktywność deweloperów, a pierwszym wyborem dla inwestycji nadal jest centrum. Obecnie w budowie pozostaje 720 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, jednak nowe realizacje nie zachwieją sytuacją na warszawskim rynku, a równowaga między popytem a podażą będzie zachowana.
Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL
Pustostany i czynsze
To wyjątkowy moment dla warszawskiego rynku biurowego. Rekordowy popyt, bardzo wysoka absorpcja nowej powierzchni i dynamiczny rozwój operatorów elastycznych przestrzeni do pracy wskazują nie tylko na wyjątkową atrakcyjność Warszawy i jego rosnącą dojrzałość, ale co ważne – stale zwiększającą się różnorodność sektora i wciąż duży potencjał do dalszego rozwoju rynku.
Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL