W ubiegłym roku popyt na rynku nieruchomości biurowych sięgnął 1,5 mln mkw. Do użytku oddano 744 000 mkw. biur, a kolejne 1,6 mln jest w budowie.
Wzrost tzw. sektora flex to m.in. rezultat rozwijających się w zawrotnym tempie start-up’ów, które właśnie w Polsce mają bardzo dogodne warunki do tworzenia swojego biznesu. Jak wynika z rankingu CEOWORLD Magazine, jesteśmy 7. na świecie i 3. w Europie najbardziej przyjaznym rynkiem dla firm tego typu. Naturalnym miejscem dla start-upów są elastyczne, sprzyjające kreatywności i networkingowi biura, chociaż przestrzenie flex zyskują na popularności również wśród korporacji. W efekcie, główni operatorzy przestrzeni flex oferują już 230 000 mkw. biur, z czego 60 000 mkw. poza Warszawą.
Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL
Popyt – Kraków liderem poza stolicą
Aktywność najemców w ubiegłym roku zamknęła się na poziomie blisko 1,5 mln mkw., z czego prawie 645 000 mkw. powierzchni wynajęto poza Warszawą. Na czele rynków regionalnych niezmiennie stoi Kraków, w którym podpisano umowy najmu na prawie 210 000 mkw. Stanowiło to 32% całkowitego popytu na biura zarejestrowanego poza stolicą. Świetny wynik zarejestrował również Wrocław, blisko rekordu z zeszłego roku.
Łukasz Dziedzic, Starszy Analityk Rynku, JLL
Podaż – regiony idą po 5 milionów
W 2018 r. rynek biurowy w Polsce wzbogacił się o 744 000 mkw. nowoczesnych biur, z czego ponad 500 000 mkw. przypadło na główne rynki poza Warszawą. W rezultacie, łączne zasoby powierzchni w kraju przekroczyły granicę 10 mln mkw.
Łukasz Dziedzic, Starszy Analityk Rynku, JLL
Aktywność deweloperów wynosi aktualnie ponad 1,6 mln mkw. z czego w Warszawie buduje się 720 000 mkw. Poza stolicą powstaje 900 000 mkw. i biorąc pod uwagę planowane terminy oddania do użytku szeregu obiektów spodziewamy się, że w 2019 r. łączne zasoby biurowe na rynkach regionalnych przekroczą granicę 5 mln mkw.
Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL