Cyfrowa transformacja nie byłaby możliwa bez zaufanego i niezawodnego partnera technologicznego – należy więc wybrać go mądrze i odpowiedzialnie. Pojawia się jednak wiele wątpliwości i pytań, które należy zadać przed podjęciem decyzji - istnieje przecież ryzyko niskiej jakości otrzymanego oprogramowania. Co jeśli wpadniesz w pułapkę prawną na etapie podpisywania umowy? Co z utrzymaniem kontroli nad projektem i uzyskaniem wglądu w bieżącą pracę zespołu?
1. Rozmiar firmy, lokalizacja i doświadczenie w branży
2. Ukończone i bieżące projekty, referencje od klientów
3. Stopień zaawansowania w zakresie zarządzania projektami i formy kontaktu z firmą
4. Kultura organizacyjna
5. Elastyczny czy kaskadowy model biznesowy?
Model elastyczny (Agile)
Model kaskadowy (Waterfall)
6. Fizyczny dystans
7. Możliwości zdalnego zarządzania zespołem
8. Czas utworzenia zespołu deweloperów (development team)
9. Rozwiązania end-to-end
10. Partnerzy technologiczni i jakość dostarczanej usługi
11. Kwestie prawne – umowa ramowa
12. Znajomość RODO, bezpieczeństwo danych
Możesz również zapytać w jaki sposób dostawca dba o własność intelektualną klientów, jak zarządza informacjami wewnątrz organizacji, chroni poufne dokumenty, z jakiej formy środowiska technicznego korzysta, czy istnieje możliwość zdalnego dostępu do prac projektowych i czy dostęp ten jest chroniony przed niechcianymi użytkownikami. Warto również sprawdzić, co zawiera zaproponowana przez dostawcę umowa o zachowaniu poufności (NDA) i jak szybko ma zostać podpisana.
Dwanaście powyższych punktów to tylko podstawowa lista zagadnień i z pewnością nie wyczerpuje tematu. Biorąc pod uwagę, że stawką jest zarówno chęć cyfryzacji firmy, jak i ogromny budżet zaangażowany w takie przedsięwzięcie, warto dobrze przemyśleć dobór odpowiednich partnerów.
Autor: Jan Matulewicz, Head of Software House Cybercom Poland
Związany z branżą IT od 2004 roku. Obecnie szef Software House Cybercom Poland, pracował m.in. jako specjalista ds. dokumentacji technicznej, następnie tester, deweloper Java, lider zespołu, menedżer projektu, menedżer liniowy i product owner. Absolwent Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej oraz Executive MBA na Uniwersytecie Łódzkim. Jest entuzjastą technologii w służbie ludzkości i cyfrowego humanizmu. Okazjonalnie wykładowca i trener rozwoju osobistego.
Cybercom Poland:
Cybercom Poland to część międzynarodowej firmy technologicznej Cybercom Group z główną siedzibą w Szwecji, zatrudniającej ponad 1200 osób. W Polsce (biura w Łodzi, Warszawie i Bydgoszczy) działamy już od ponad 20 lat i zatrudniamy ponad 300 inżynierów oprogramowania oraz konsultantów biznesowych. Każdego dnia oferujemy firmowm innowacyjne rozwiązania technologiczne, które pomagają im uzyskać rynkową przewagę. Posiadamy klientów w 21 krajach na całym świecie. Naszym celem jest wspieranie organizacji w przejściu przez cyfrową transformację oraz dostarczanie im innowacyjnych rozwiązań, które napędzą ich biznes. Pracujemy w oparciu o zwinne metody zarządzania projektami w takich obszarach jak: Software Development, Security, Cloud oraz wschodzące nowe technologie (np. IoT, blockchain).