Czyli jak marki hotelowe odpowiadają na zmianę potrzeb swoich klientów.
Silnie rosnąca klasa średnia w Polsce i na świecie to przede wszystkim bardziej świadomi konsumenci, którzy poszukują unikalnych i autentycznych doświadczeń pozwalających im na wyrażenie swojej indywidualności. Nie zależy już nam tak bardzo na przestronnych pokojach, w których najczęściej tylko śpimy. Niezależnie od tego, czy podróżujemy prywatnie czy służbowo, zależy nam, aby przestrzeń hotelu inspirowała, pobudzała kreatywność i wspierała nasz well-being. Design odgrywa coraz większą rolę w rezerwacji hotelu. To wszystko sprzyja powstawaniu nowych formatów i marek hotelowych, takich jak PURO, które wywindują nasze doświadczenia na kolejny poziom.
Agata Janda, Dyrektor ds. Doradztwa Hotelowego, JLL
Turyści zmieniają hotelowy rynek
Jeszcze kilka lat temu restauracja hotelowa była utożsamiana z miejscem dedykowanym wyłącznie hotelowym gościom. Aktualnie więcej marek stawia na ciekawe przestrzenie restauracyjne, barowe, czy nawet miejsca z lokalnymi wyrobami piekarniczymi - na przykład PURO na Kazimierzu czy Praktik Bakery w Barcelonie. W ten sposób hotel zaczyna konkurować z miejscowymi konceptami gastronomicznymi i przede wszystkim przyciąga gości z zewnątrz, stając się modnym miejscem do spędzania wolnego czasu.
Agata Janda, Dyrektor ds. Doradztwa Hotelowego, JLL
Jeszcze hotel, czy już biuro?
Lifestylowe koncepty, takie jak wiedeński Schani czy amsterdamski The Student Hotel, oferują swoim gościom strefy coworkingowe, przypominające najwyższej klasy przestrzenie znane z kreatywnych wnętrz Spaces czy WeWork. Ciekawym pomysłem, który także nieśmiało pojawia się na rynku, są hybrydowe projekty z pogranicza colivingu i coworkingu. Sztandarowym przykładem tego trendu jest wywodzący się z Amsterdamu koncept Zoku, który oferuje miejsce do zamieszkania na dłużej - od kilku dni do nawet kilku miesięcy - dedykowane podróżującym profesjonalistom.
Adam Lis, Flexible Office Solutions Manager, JLL
Strefy coworkingowe w hotelach pozwalają na swoisty work-life balance także w podróży – odpoczywamy w pokoju hotelowym, a pracujemy w miejscu do tego przeznaczonym. Jest to poniekąd symetryczny trend do tego, który obserwujemy w biurach, gdzie coraz częściej pojawiają się strefy relaksu, a nawet pokoje drzemek.
Adam Lis, Flexible Office Solutions Manager, JLL