Zewnętrzne centrum R&D to najbardziej ekonomiczna, najszybsza i najbardziej realistyczna droga do sprawdzenia, czy nowe pomysły mają sens i powinny być rozwijane. Jak wskazuje Deloitte, z tego rozwiązania korzysta już 75% firm – respondentów badania Corporate Research & Development Report 2018. Jedno z takich centrów zlokalizowane jest w Łodzi – to Strefa Innowacji Cybercom. Wywodzi się z niej na przykład projekt aplikacji wspierającej rozpoznawanie twarzy u osób we wczesnych stadiach demencji, system Smart Parking, który pozwala zaplanować parkowanie już podczas wychodzenia z domu czy oparty na Blockchainie system uwierzytelniania dokumentów, np. umów.
Podejście Leanstartup z design thinking, zawieszone w agile z najnowszymi technologiami
Najlepszą miarą efektywności zewnętrznego działu R&D jest to, jak szybko potrafi wyprodukować pierwszy prototyp. Błyskawiczne tempo rozwoju i testowania pomysłów ogranicza ryzykowność inwestycji w nowe technologie. Najbardziej spektakularne rezultaty osiąga się łącząc siły biznesu i technologii, czyli angażując klienta w proces kreatywny. Zastosowanie metodologii pracy rapid prototyping pozwala w krótkim czasie dotknąć prototypu produktu, sprawdzić czego mu brakuje i upewnić się czy warto inwestować w produkcję finalnego rozwiązania. Tego typu elastyczność w czasach wszechobecnej transformacji cyfrowej jest kluczowa dla sięgania po więcej.
Jacek Fischbach, Lider Innovation Zone w Cybercom Polska
Jak to działa?
Cały proces rozpoczyna się od dyskusji z klientem na czym polega problem i znalezieniu odpowiedzi na pytanie jak go rozwiązać. Kolejne fazy to stworzenie prototypu produktu oraz testowanie go z użytkownikami. Daje to klientowi szansę na doświadczenie potencjalnych efektów prac oraz rzeczywiste interakcje z nowym produktem czy usługą. Dzięki temu szybko pojawiają się namacalne wyniki, których potencjał rozwoju można łatwo zweryfikować.
Jacek Fischbach, Lider Innovation Zone w Cybercom Polska
Razem ze start-upem MemoAR przetestowaliśmy też rozwiązanie wspierające osoby we wczesnych stadiach demencji. Stworzyliśmy mobilną aplikację z funkcją rozpoznawania twarzy, zamiany mowy w tekst oraz analizy słów kluczowych. Użytkownik może dodać do aplikacji listę kontaktów, żeby otrzymać pomoc w ich rozpoznawaniu. Możliwe jest również nagrywanie całych rozmów i użycie pojawiających się w nich słów jako przypomnień. Naszym celem jest dalszy rozwój aplikacji i implementacja rozwiązania do okularów AR. Do bardziej złożonych należy również projekt zrealizowany z użyciem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do tworzenia i obsługi systemów CAD oraz modelowania 3D z użyciem skanowania laserowego i chmur punktów.
Jacek Fischbach, Lider Innovation Zone w Cybercom Polska
Jak widać więc, zewnętrzne centrum R&D jest bardzo wszechstronną organizacją. Wspólne działanie to bardzo dobry sposób na szybką i ekonomiczną weryfikację pomysłów w celu podjęcia decyzji, czy projekt ma być rozwijany i wdrażany dalej.