Miniony rok zakończył się dla biznesowej Łodzi bardzo optymistycznie, o czym świadczą bardzo dobre rezultaty zanotowane zarówno na rynku mieszkaniowym jak i biurowym. Liczba sprzedanych mieszkań względem 2015 roku podwoiła się, a zasoby całkowitej powierzchni biurowej już za chwilę przekroczą 500 000 mkw.
Mieszkaniówka ostro przyspiesza
Na koniec 2018 roku średnia cena lokali oferowanych przez deweloperów w Łodzi była o zaledwie 8% wyższa niż przed rokiem, a od końca 2016 roku wzrosła zaledwie o 17%, co stanowiło jeden z najniższych wyników odnotowanych w głównych miastach w Polsce. Wraz z dynamicznym rozwojem oferty biurowej sprawiło to, że rynek ten stał się interesujący dla osób chcących zainwestować w nieruchomości mieszkaniowe z myślą o ich wynajmowaniu.
Katarzyna Kuniewicz, Dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego, JLL
Pół miliona mkw. biur w Łodzi
Jeszcze w tym roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Łodzi przekroczą 500 000 mkw., dzięki czemu miasto umocni swoją pozycję jako jednego z największych centrów biznesowych w Polsce. Mocny przyrost nowej powierzchni przez ostatnich 5 lat nie miał większego wpływu na poziom wakatów, które utrzymują się poniżej 10%. Jednym z powodów jest wysoka aktywność firm z sektora usług dla biznesu, które w ubiegłym roku odpowiadały za blisko 50% popytu na powierzchnię biurową.
Łukasz Dobrzański, kierujący łódzkim oddziałem JLL
Kształtujące się huby biurowe w Łodzi tworzą zupełnie nową tkankę miejską. Przy realizacji naszych projektów pamiętamy w równej mierze o wygodzie i komforcie pracy naszych najemców biurowych, jak również o potrzebach mieszkańców miasta. W Monopolis łodzianie znajdą miejsce przyjemne do spędzania czasu wolnego z restauracjami, piekarnią, kawiarnią. Będzie też teatr, galeria oraz klub dla dzieci. Wieżę, że łodzianie polubią to tętniące życiem, również wieczorami i w weekendy, wyjątkowe miejsce.
Krzysztof Witkowski, Prezes Virako
Dynamiczny rozwój łódzkiego rynku biurowego jest w dużej mierze zasługą władz lokalnych i ich programów rewitalizacyjnych, rozwoju infrastruktury i intensywnej promocji miasta. Łódź nie wygląda już tak samo jak 10 lat temu, co doceniają zarówno mieszkańcy, turyści, jak przedstawiciele biznesu. Warto również zaznaczyć, że silny rozwój rynku mieszkaniowego i magazynowego w regionie także ma pozytywny wpływ na rozwój projektów biurowych. Dodatkowo centralne położenie miasta i dobre połączenia drogowe są kolejnymi atutami wspierającymi boom nieruchomościowy w mieście.
Łukasz Dobrzański, kierujący łódzkim oddziałem JLL