W I kwartale roku wynajęto ponad 140 000 mkw., natomiast w budowie pozostaje ok. 750 000 mkw. powierzchni. Aktywność najemców będzie rosła, a rynek już teraz czeka na oddanie spektakularnych projektów biurowych.
Podaż – rynek biurowy w czasie zmian
Jesteśmy świadkami transformacji biznesowej panoramy Warszawy, w głównej mierze dzięki budowie licznych wież biurowych. Obecnie w realizacji znajduje się ok. 750 000 mkw. biur, które zostaną ukończone do 2021 roku. Dwiema najbardziej spektakularnymi realizowanymi inwestycjami są The Warsaw Hub, wielofunkcyjny projekt, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem najemców, oraz Varso Place, którego wieża biurowa będzie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.
Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL
Od dłuższego czasu obserwujemy silną koncentrację projektów budowanych w centralnych strefach Warszawy, co w średniej perspektywie może doprowadzić do braku nowego produktu na rynku poza centrum. Dlatego tym ważniejsze są planowane zmiany infrastrukturalne, które mają na celu poprawę komunikacji pomiędzy poszczególnymi częściami miasta, co może doprowadzić do wykreowania nowych adresów biurowych w stolicy. Przykładowo – taką szansę stwarza planowana budowa tramwaju z Dworca Zachodniego na Wilanów.
Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL
Popyt – warszawski rynek się rozpędza, dobry wynik Mokotowa
Patrząc na poszczególne strefy biurowe, największą popularnością w I kw. tego roku cieszył się Mokotów, gdzie wynajęto 41 000 mkw. Pierwsze trzy miesiące tego roku potwierdziły mocną kondycję tej części biurowej Warszawy i mimo słabszej passy ostatnich lat pokazują duży potencjał do dalszego rozwoju w przyszłości.
Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL