Podaż biur rośnie, spada poziom pustostanów w porównaniu do zeszłego roku, a popyt napędzają firmy z sektorów IT, usług oraz produkcji – tak przedstawia się sytuacja na polskim rynku biurowym na koniec I kwartału 2019 r.
Popyt
Niezmiennie głównym motorem napędowym największych regionalnych rynków biurowych w Polsce jest sektor nowoczesnych usług biznesowych. Firmy z tej branży w pierwszym kwartale tego roku wygenerowały blisko 40% zapotrzebowania na biura poza Warszawą. Najwyższy udział branży BPO/SSC w popycie został odnotowany w Katowicach - blisko 74%, i Trójmieście - ponad 45%.
Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL
Podaż
Silną pozycję rynku biurowego w Polsce potwierdza wciąż rosnąca podaż. W Krakowie i Wrocławiu zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wynoszą ponad milion mkw., w Trójmieście blisko 800 000 mkw., w Katowicach i Poznaniu przekroczyły 500 000 mkw., a Łódź osiągnie ten wynik już w tym roku. Natomiast łączne zasoby biurowe w Polsce, z uwzględnieniem Warszawy, to już prawie 10,7 mln mkw.
Łukasz Dziedzic, Starszy Konsultant, Dział Badań Rynku i Doradztwa, JLL
W budowie pozostaje blisko 1,6 mln mkw., z czego 800 000 mkw. na głównych rynkach regionalnych. Spośród nich najbardziej aktywny jest Kraków, Trójmiasto i Wrocław, gdzie powstaje Business Garden II, największy realizowany obecnie kompleks biurowy poza Warszawą, który już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem najemców.
Łukasz Dziedzic, Starszy Konsultant, Dział Badań Rynku i Doradztwa, JLL