Rynek mieszkaniowy w Polsce odnotował 133%* roczny przyrost certyfikowanych budynków. Taki wzrost wskazuje kierunek zmiany. Zdaniem ekspertów spółki mieszkaniowej Skanska za dekadę powinniśmy osiągnąć punkt rozwoju, w którym system BREEAM i jemu podobne będą jednymi z kluczowych czynników decydujących o wyborze osiedla.
Choć branża mieszkaniowa pod względem wdrożenia certyfikacji jest 15-20 lat za biurową, to zainteresowanie, zarówno klientów jak i deweloperów, zrównoważonym budownictwem wciąż rośnie. Wynika to m.in. z ciągłego wzrostu restrykcyjności unijnych dyrektyw i krajowych norm dotyczących gospodarki niskoemisyjnej oraz pozytywnej mody na ekologię. W efekcie w Polsce zaczynamy myśleć o osiedlach mieszkalnych przez pryzmat ich długiego cyklu życia i wpływu na przyszłe pokolenia.
Artur Łeszczyński, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w spółce mieszkaniowej Skanska
BREEAM w wersji 2016
Certyfikat BREEAM dla Osiedla Mickiewicza
Naszym celem są osiedla o neutralnym wpływie na otoczenie, a certyfikacja budynków pozwala generować bezpośredni efekt środowiskowy. Od tego roku na wszystkich naszych projektowanych osiedlach będziemy uwzględniać nawiewniki okienne z filtrami przeciwpyłowymi w standardzie. Nie ograniczamy się jednak tylko do technologii antysmogowych. Obserwując globalną sytuację hydrologiczną i zmiany klimatyczne, dążymy do jeszcze rozsądniejszego gospodarowania wodą i energią. Dlatego też dachy budynków kolejnych etapów osiedla Holm House chcemy wykorzystać na potrzeby instalacji paneli fotowoltaicznych, a trawniki na osiedlach Jaśminowy Mokotów i Holm House będą podlewane wodą pozyskaną z opadów.
Artur Łeszczyński, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w spółce mieszkaniowej Skanska
Moda na zielone
O certyfikacji BREEAM
Po uzyskaniu certyfikatu warto kontynuować coroczne audyty, z czego pierwszy leży w gestii dewelopera, a kolejne już zależą od decyzji wspólnoty mieszkaniowej. W każdym budynku działa wiele systemów, które można i trzeba regulować. Wyniki audytu dostarczają cennych informacji: jak mieszkańcy korzystają z budynku i jak ten odpowiada na ich potrzeby. W efekcie można odpowiednio zoptymalizować działanie systemów i instalacji budynkowych takich, jak oświetlenie części wspólnych, działanie wind, wentylację, ciepłą wodę czy ogrzewanie części wspólnych.
Artur Łeszczyński, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w spółce mieszkaniowej Skanska