Przyszłość handlu, to innowacyjne rozwiązania zastosowane w sklepach i powiązane ze światem cyfrowym, jednak to człowiek podejmuje decyzje zakupowe, a to oznacza, że gotówka nadal jest w cenie. Sieci handlowe i banki stoją dziś przed ważnym wyzwaniem: z jednej strony ciągłego rozwoju narzędzi wspierających e-handel oraz płatności bezgotówkowych, a z drugiej - zwiększenia efektywności kompleksowego zarządzania procesami gotówkowymi. Bo realny pieniądz też można cyfrowo usprawnić i znaleźć realne oszczędności.
Michał Strzyczkowski, Prezes Diebold Nixdorf
Ostatnie miesiące pokazały też, że nawet tacy giganci, jak Amazon*, nie doceniają przywiązania konsumentów do tradycyjnych form płatności. W dziesięciu testowych sklepach Amazon Go, z założenia bezgotówkowych i bezobsługowych, w Stanach Zjednoczonych, koncern uległ rzeczywistości i wprowadził możliwość płacenia banknotami i bilonem. To zdarzenie jest wyraźnym sygnałem dla sieci handlowych, że klienci chcą korzystać z gotówki, a zatem sieci handlowe powinny rozważyć wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań optymalizujących zarządzanie jej przepływem ze sklepu do banku, z korzyścią dla płynności finansowej
- mówi Michał Strzyczkowski, Prezes Diebold Nixdorf
Rosnące oczekiwania i poszukiwanie oszczędności da się pogodzić.
W procesie zarządzania gotówką mamy do czynienia ze sprzecznymi, wydawałoby się, potrzebami. Klient oczekuje od sprzedawcy wysokiej jakości obsługi, dostępności produktu i wygody w wyborze form płatności - chce tego, co nazywamy pozytywnym doświadczeniem zakupowym. Sprzedawca, czy też właściciel firmy handlowej, potrzebuje, aby gotówka z kasy sklepowej znalazła się jak najszybciej na koncie bankowym, gotowa do dalszego obrotu. Jednocześnie firma stara się ograniczać koszty. A wciąż w wielu sieciach handlowych, stacjach benzynowych czy innych firmach, gotówka ma dość długą drogę z kasy na konto.
- mówi Tomasz Rokita, Członek Zarządu Diebold Nixdorf odpowiadający za sektor bankowy.
Win-win dzięki technologii
Tomasz Rokita, Członek Zarządu Diebold Nixdorf
Umiejętnie łączymy świat handlu z tym bankowym, tak aby przedsiębiorcy niemal on-line mogli dysponować środkami dopiero co zdeponowanymi w kasie, a bank miał gwarancję, że fizyczny pieniądz jest dobrze zabezpieczony i wkrótce do niego trafi. W Niemczech z tego rozwiązania korzystają już m.in. Shell i Postbank. W Polsce rośnie zainteresowanie naszym rozwiązaniem. Nawiązaliśmy także współpracę z Santander Bank Polska w zakresie współpracy przy procesie obrotu gotówką tzw. end-to-end.
- mówi Tomasz Rokita, Członek Zarządu Diebold Nixdorf, odpowiedzialny za sektor bankowy.
Z jednej strony przyspiesza to znacznie przepływ środków, z drugiej daje spore oszczędności dla sieci handlowej. Płaci ona jedynie za usługę, nie będąc właścicielem sprzętu. Z drugiej pozwala na obniżenie kosztów konwojowania gotówki ze sklepu do banku. System powiadamia bank i firmę transportową w momencie, gdy w wrzutni znajduje się określona ilość środków. To może oznaczać w praktyce obniżenie kosztów nawet o kilka tysięcy złotych w skali miesiąca dla jednego sklepu.
- podsumowuje Tomasz Rokita, Członek Zarządu Diebold Nixdorf