Kiedy ConsenSys, spółka blockchainowa założona przez współtwórcę Ethereum, pod koniec 2018 r. przejęła Planetary Resources - firmę, która planuje eksploatację surowców mineralnych asteroidów, podkreślano, że inteligentne kontrakty będą naturalną formą stosowaną w komercjalizacji kosmosu. Tymczasem zaprogramowane na blockchainie automatyczne umowy znalazły już szereg praktycznych zastosowań również na polskim rynku. Jaki jest ich potencjał i czy warto w nie inwestować już teraz?
Po przesłaniu poprzez aplikację opartą na blockchain fotografii prawidłowo rozłożonych produktów, środki są automatycznie transferowane na konto wykonawcy, bez potrzeby angażowania jakichkolwiek stron trzecich. Cały proces trwa kilka minut zamiast dwóch-trzech tygodni, które normalnie potrzebne są na akcept wykonania, przesłanie informacji do księgowości, wystawienie potrzebnych dokumentów i przesłanie przelewu.
Robert Kałuża, dyrektor operacyjny Billon Group
Przekazana blockchainem nagroda automatyczna okazała się być doskonałą motywacją – liczba pozyskanych klientów w porównaniu z grupą kontrolną, która dostała przelew po kilku tygodniach, wzrosła o 16%.
Robert Kałuża, dyrektor operacyjny Billon Group
W Polsce na pewno wszyscy też czekamy na usprawnienie formalności związanych ze sprzedażą i kupnem nieruchomości oraz gruntów. W wielu krajach proces tworzenia takiego rozwiązania już się rozpoczął. Blockchain może rozwiązać liczne problemy związane z tradycyjnym rejestrem: korupcję i rozległe oszustwa w zakresie własności na rynkach międzynarodowych, bariery transgraniczne, powolne procesy rejestracji, podwójne rejestracje lub prawa własności oraz "martwy kapitał" niezarejestrowanych gruntów w krajach rozwijających się. Dobrym przykładem jest rejestr nieruchomości Lantmäteriet w Szwecji, który korzysta już z platformy opartej na platformie Blockchain do rejestracji nieruchomości od lipca 2017 r.
Jacek Fischbach, Lider Innovation Zone w Cybercom Polska
Geniusz w prostocie
Jedną z jego największych zalet jest również transparentność i możliwość prześledzenia przez wszystkie strony umowy. Dzięki temu zaufanie przestaje być kluczowym problemem transakcji, bo jest zabezpieczone cyfrowo. Gwarantem bezpieczeństwa smart kontraktu jest też jego automatyczne wykonanie.
Jacek Fischbach, Lider Innovation Zone w Cybercom Polska
Czy smart kontrakt jest bezpieczny?
Żeby kontrakty były naprawdę bezpieczne, powinny zostać zapisane w jasnym i prostym języku programowania. Wszystko się sprowadza do jakości kodu.
Andrzej Horoszczak, założyciel i dyrektor technologiczny, Billon Group
Przyszłość smart umów
Możliwości stojących za smart kontraktami jest wiele. Kluczowe jest, aby mądrze szukać zastosowań oraz oprzeć się w tworzeniu tego typu rozwiązań na partnerach doświadczonych zarówno biznesowo jak i technologicznie. Rozwiązania, jak i sama technologia są nadal na krzywej wzrostu i pozostaną tam przez najbliższe lata, ale proces adaptacji już trwa i nie wolno przegapić „momentum”
Jacek Fischbach, Lider Innovation Zone w Cybercom Polska
Cybercom Poland
Cybercom Poland to część międzynarodowej firmy technologicznej Cybercom Group z główną siedzibą w Szwecji, zatrudniającej ponad 1200 osób. W Polsce (biura w Łodzi, Warszawie i Bydgoszczy) działamy już od ponad 20 lat i zatrudniamy ponad 300 inżynierów oprogramowania oraz konsultantów biznesowych. Każdego dnia oferujemy firmowm innowacyjne rozwiązania technologiczne, które pomagają im uzyskać rynkową przewagę. Posiadamy klientów w 21 krajach na całym świecie. Naszym celem jest wspieranie organizacji w przejściu przez cyfrową transformację oraz dostarczanie im innowacyjnych rozwiązań, które napędzą ich biznes. Pracujemy w oparciu o zwinne metody zarządzania projektami w takich obszarach jak: Software Development, Security, Cloud oraz wschodzące nowe technologie (np. IoT, blockchain).