Według naukowców istnieje 50% szansa, że sztuczna inteligencja przewyższy ludzi we wszystkich zadaniach już za mniej niż 50 lat. Z kolei automatyzacja może przejąć dotychczasowe stanowiska, zajmowane przez dzisiejszych pracowników w ciągu 120 lat*. To oznacza, że wiele prostych, powtarzalnych zadań będzie wykonywanych przez algorytmy, tworząc przestrzeń dla rozwoju pracowników. Trend ten już można obserwować w finansach, gdzie pierwsze rozwiązania zostają wprowadzane z powodzeniem.
Bez robota ani rusz!
Wszystko sprowadza się do zyskania większej ilości czasu na ciekawsze i bardziej zaawansowane zadania. Widać to szczególnie w finansach, które odgrywają obecnie ważną rolę w kierowaniu rozwoju biznesu. Złożoność realizowanych procesów, zróżnicowanie danych oraz ich ilość okazuje się przytłaczająca. Zespoły finansowe, używające metod manualnych oraz arkuszy kalkulacyjnych, mogą mieć trudności z przetwarzaniem danych. Pracując w sposób tradycyjny, muszą poświęcić wiele godzin na ich zbieranie i zapewnianie ich jakości, pozostawiając niewiele czasu na analizę. Tutaj przychodzi z pomocą automatyzacja, która zastępuje długotrwałe procesy algorytmami, operującymi na platformach w chmurze, znacznie upraszczając raportowanie, planowanie, prognozowanie czy analizę. Tymczasem samoobsługowe pulpity dają innym działom dostęp do potrzebnych im danych bez konieczności poświęcania czasu i zasobów działu finansowego. Wreszcie sztuczna inteligencja może znaleźć wzorce w złożonych zestawach danych, aby odkryć zależności wcześniej trudno dostrzegalne.
- mówi Piotr Laszczak, Dyrektor ds. kontroli finansowych w Shell Business Operations w Krakowie
Piotr Laszczak
Jaka to wygląda w praktyce?
Trzeba pamiętać, że automatyzacja ingeruje w środowisko, w którym działa, dlatego to tak ważne, aby była ona bezpieczna, szczególnie dla finansów. Zautomatyzowane ciągi danych wymagają kontroli, dlatego też w 2016 roku SBO stworzyło specjalny zespół - Smart Automation, który stoi na straży bezpieczeństwa danych, zapewniając zgodność z normami prawnymi.
- opowiada Piotr Laszczak, Dyrektor ds. kontroli finansowych w Shell Business Operations w Krakowie
Realizacja pierwszego etapu jednego z wielu projektów z zakresu robotyzacji ma się zakończyć w maju. Zaprojektowany został chatbot, który będzie pomagał pracownikom zarówno Shell Business Operations w Krakowie, jak i w pozostałych placówkach SBO na świecie, w znalezieniu właściwej osoby w organizacji, odpowiadającej za określony obszar w finansach. W Krakowie mówimy o ponad 1700 osobach, a globalnie prawie 10 tysiącach! To zaoszczędzi ogromną ilość czasu naszym pracownikom i pozwoli na skupienie na innych zadaniach.
- podsumowuje Piotr Laszczak.
Nadchodzi nowa jakość…
Podczas gdy implementacja automatyzacji w księgowości w większości firm jest wciąż na wczesnym etapie, przyszłość nadchodzi szybciej niż się tego spodziewamy. Działania nakierowane na integrację automatyzacji finansów będą się przekładały na wyniki. Finanse wzmocnią swoją pozycję, stając się kluczowym partnerem strategicznym dla każdej firmy.
* Conference on Neural Information Processing Systems and the International Conference on Machine Learning in 2015 https://arxiv.org/abs/1705.08807