Już niebawem na warszawskie Osiedle Mickiewicza wprowadzą się nowi sąsiedzi. Spółka mieszkaniowa Skanska oddała do użytku 107 apartamentów zrealizowanych w ramach 2. etapu inwestycji. Klucze do własnych mieszkań to jednak nie wszystko. Na mieszkańców czeka także strefa „Öppen”, czyli ogólnodostępna przestrzeń, sprzyjająca relaksowi i budowaniu międzypokoleniowych relacji.
Planując części wspólne, staraliśmy się stworzyć otoczenie sprzyjające budowaniu unikalnych więzi między mieszkańcami. Dlatego w jednym z budynków przeznaczyliśmy 70 mkw. na przestrzeń, w której sąsiedzi będą mogli razem obejrzeć film lub mecz, zagrać w brydża bądź odrobić lekcje z dzieckiem. Wykończyliśmy ją pod klucz, wyposażając m.in. w zabudowę kuchenną, projektor, ekspres do kawy czy strefę zabaw dla najmłodszych. Miejsce znajdą tu zarówno świeżo upieczeni rodzice, jak i emeryci oraz młodzież.
Aleksandra Sokołowska, menadżer projektu w spółce mieszkaniowej Skanska
Osiedle Mickiewicza 2, strefa Öppen
Nowy rozdział
Domową, kameralną atmosferę dopełnia niewielka liczba apartamentów na każdym z pięter. W większości mieszkań zastosowaliśmy wyraźny podział na strefę dzienną i nocną, by jak najlepiej wykorzystać światło słoneczne. Plany lokali są optymalne, a wiele z nich łatwo dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Aleksandra Sokołowska, menadżer projektu w spółce mieszkaniowej Skanska
W służbie mieszkańcom
Osiedle Mickiewicza 2
Projektując Osiedle Mickiewicza, przyświecała nam idea stworzenia przestrzeni o parkowym charakterze, wyizolowanej od uciążliwości miasta. Udało się to dzięki wprowadzeniu bardziej liniowej, zewnętrznej zabudowy otaczającej wnętrze, gdzie możemy spacerować pomiędzy budynkami punktowymi zatopionymi w zieleni. Ich swobodne ustawienie tworzy nieregularne ramy przenikających się dziedzińców, wyjątkowych dzięki zachowaniu wielu starych, wysokich drzew, dużych połaci zieleni oraz naturalnego, pagórkowatego ukształtowania terenu. Przy tym wszystkim sama architektura stara się grać rolę drugoplanową, tworząc tło dla natury. Udało się to osiągnąć, jednocześnie zachowując atrakcyjny wygląd budynków dzięki roztropnemu operowaniu kolorystyką i detalem architektonicznym. Mocniejszy akcent stanowią budynki punktowe, wewnątrz parku, których tektonikę tworzą głównie duże balkony nieregularnie ułożone na fasadach oraz tarasy na ostatnich kondygnacjach. Walorem wszystkich budynków są niewątpliwie wyjątkowo duże okna.
Michał Badowski z pracowni HRA Architekci