W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. wynajęto 2,5 mln mkw. powierzchni magazynowej. Do końca roku popyt prawdopodobnie przekroczy 3 mln mkw. Na razie deweloperzy oddali do użytku 2 mln mkw., co oznacza, że całkowite zasoby sięgnęły prawie 18 mln mkw.
Popyt – najemcy ciągle w formie
Do końca roku wolumen wynajętej powierzchni brutto powinien – już po raz czwarty z rzędu - przekroczyć próg 3 mln mkw. Wzrost odnotowany w ostatnich kwartałach wydaje się jednak bardziej zrównoważony - nie był on napędzany tak ogromnymi transakcjami jak te z lat 2016-2018, systematycznie rosła za to liczba mniejszych umów. Rynek rejestruje również coraz większą skalę renegocjacji, których łączna powierzchnia już po III kw. bardzo zbliżyła się do całorocznych wyników obserwowanych w ciągu ostatnich trzech lat i wyniosła ponad 855 000 mkw.
Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych JLL w Polsce
W pierwszych trzech kwartałach znacząco wzrosła aktywność najemców w Białymstoku, Częstochowie, Kielcach, Kutnie, Lublinie, Opolu i Tczewie, w których w sumie wynajęto aż 112 000 mkw. Te i podobne lokalizacje w całej Polsce, oferujące rozwiniętą infrastrukturę i zasobny rynek pracy z pewnością w dłużej perspektywie przyciągną jeszcze większą uwagę najemców.
Maciej Kotowski, Analityk Rynku, JLL
Podaż – już prawie 18 mln mkw.
W trzecim kwartale tego roku do użytku oddano 880 000 mkw. nowej powierzchni magazynowej, co jest najwyższym kwartalnym wynikiem w historii rynku. W rezultacie nowa podaż w pierwszych dziewięciu miesiącach wyniosła 2 mln mkw., a całkowite zasoby osiągnęły poziom niemal 18 mln mkw.
Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych JLL w Polsce