- Eksperci Trei Real Estate, Catella Residential Investment Management i Wüest Partner Deutschland przeanalizowali polski rynek nieruchomości mieszkaniowych
- W Polsce rozwija się sektor najmu instytucjonalnego
- Od 2014 r. czynsze w polskich aglomeracjach wzrosły mniej więcej o jedną czwartą
- Wskaźnik NIY dla inwestycji mieszkaniowych wynosi od 5% do 7%
- Poziom IRR projektów deweloperskich jest dwa razy wyższy niż w Niemczech
Rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne mieszkania
Duża część zasobów mieszkaniowych pochodzi z czasów socjalistycznych i jest obecnie w złym stanie technicznym. Jednocześnie szacuje się, że w Polsce brakuje 1,5 miliona mieszkań. Dotyczy to zwłaszcza największych aglomeracji. Sytuację pogarsza postępująca urbanizacja i rosnący popyt na nowoczesne mieszkania, zwłaszcza w dużych polskich miastach.
Karsten Jungk, dyrektor zarządzający i partner Wüest Partner Deutschland
Jako potencjalne kierunki naszych inwestycji rozważamy przede wszystkim aglomeracje liczące ponad 250 000 mieszkańców, które są głównymi beneficjentami pozytywnego klimatu inwestycyjnego w Polsce.
Pepijn Morshuis, CEO Trei Real Estate
Analizując całkowite zasoby mieszkaniowe w Polsce, mieszkania na wynajem stanowią obecnie 4,5%, przy czym mniej niż 1% z nich należy do inwestorów instytucjonalnych. Ta sytuacja ilustruje duży potencjał wzrostu rynku profesjonalnych najemców.
Dariusz Węglicki, Country Manager Poland w Catella Residential Investment
Jednak ostatnio znacząco zmalała dostępność działek pod budowę osiedli mieszkaniowych w obrębie polskich aglomeracji. Pomimo ogromnego popytu na mieszkania, ukończenie projektów w budowie nie będzie w stanie pokryć popytu w najbliższych latach.
Karsten Jungk, dyrektor zarządzający i partner Wüest Partner Deutschland
Zyski lepsze niż w Europie Zachodniej
Grunty w Polsce są znacznie tańsze niż w Niemczech. W Warszawie, najdroższym polskim mieście, cena wynosi 450 euro za metr kwadratowy powierzchni brutto. W Poznaniu płacimy około 240 euro. Dla porównania: stawka bieżąca w Monachium wynosi od 8 000 do 10 000 euro za metr kwadratowy, a w Berlinie ta kwota oscyluje między 3 000, a 4 000 euro. Sam fakt, że niemieckie rozporządzenie o oszczędzaniu energii (EnEV) nie ma tutaj zastosowania, przekłada się na oszczędności kosztów budowy wynoszące ok. 300 do 400 euro za metr kwadratowy w porównaniu z Niemcami, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie nawet dwa razy wyższej wewnętrznej stopy zwrotu (IRR) przy projektach deweloperskich w Polsce.
Pepijn Morshuis, CEO Trei Real Estate
W porównaniu z krajami Europy Zachodniej, w Polsce można wygenerować zyski z wynajmu (NIY), które są o 1,5 do 2 punktów procentowych wyższe i wynoszą średnio od 5 do 7 procent.
Dariusz Węglicki, Country Manager Poland w Catella Residential Investment
Obecne warunki rynkowe wskazują, że w Polsce - najbardziej zaludnionym kraju Europy Środkowo-Wschodniej, będą pojawiać się atrakcyjne inwestycje, chociaż inwestorzy zagraniczni powinni uważać na stabilność polityki tego kraju i jej konsekwencje dla gospodarki.
Karsten Jungk, dyrektor zarządzający i partner Wüest Partner Deutschland
Źródło:Wüest Partner Deutschland, na podstawie danych immobilien-polen.de
Źródło: Wüest Partner Deutschland, na podstawie danych Narodowego Banku Polskiego, 2019