Europejska Agencja Środowiska uznała zanieczyszczenia powietrza za „najpoważniejsze obecnie zagrożenie dla ludzkiego zdrowia”. W sezonie jesienno-zimowym temat „kopciuchów” i szkodliwych pyłów PM10 i PM2.5 powraca ze zdwojoną siłą. Jak z tym zagadnieniem radzą sobie deweloperzy? Czy włączanie rozwiązań antysmogowych do polskiego budownictwa mieszkaniowego stało się standardem?
Niewiele mówi się o poziomie zanieczyszczenia powietrza w domach, skupiając na alertach dotyczących stężenia substancji toksycznych na zewnątrz. Tymczasem smog przenika do wnętrz mieszkań i negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Sądzę jednak, że pionierskie wdrożenia antysmogowe na polskich osiedlach zostaną wkrótce zauważone i podchwycone przez rynek. Dają bowiem mieszkańcom wymierne korzyści w postaci ochrony ich zdrowia.
Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska
Głęboki oddech we własnym mieszkaniu
Czujemy się odpowiedzialni za przestrzeń do życia, jaką oddajemy w ręce mieszkańców. Dlatego na nowo powstających etapach naszych osiedli, takich jak Holm House 3 i Osiedle Mickiewicza 4 instalujemy w pełni automatyczne nawiewniki z filtrami przeciwpyłowymi i antyalergicznymi. Ich zintegrowanie z oknami pozwoli oczyścić napływające do środka powietrze z niebezpiecznych związków, a także uczulających i wywołujących dokuczliwe objawy pyłków roślin. Tym samym wprowadzamy do naszych inwestycji nowy standard, dzięki któremu mieszkańcy faktycznie mogą odetchnąć we własnych mieszkaniach z ulgą.
Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska
Zdecydowaliśmy się na montaż nawiewników, które oprócz tego, że chronią przed smogiem i alergenami, mają wbudowany filtr akustyczny o wysokich parametrach tłumienia. To efekt naszych obserwacji i odpowiedź na naturalną potrzebę, jaką jest cisza we własnym domu.
Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska
Świadomy cios w smog
Jako branża budownictwa mieszkaniowego mamy do odrobienia lekcję ze zrównoważonego rozwoju. Powinniśmy edukować zarówno siebie w sposobach ograniczania negatywnego oddziaływania człowieka na środowisko, jak i szerzyć tę wiedzę wśród mieszkańców naszych osiedli. Kwestie smogu i jego wpływu na zdrowie oczywiście nie są kluczowymi czynnikami, na podstawie których wybieramy mieszkanie. Kiedy jednak mówimy o nich klientom i przytaczamy wdrażanie rozwiązania, widzimy ogromne zainteresowanie i potrzebę zgłębienia tematu.
Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska
[1] CBOS, Polacy o smogu, Marzec 2019.