Jedną z elementarnych potrzeb człowieka jest poczucie bezpieczeństwa. To, w jakim stopniu jest ona zaspokojona, determinuje nasz stan psychofizyczny i jakość życia oraz wpływa na wartościowanie otoczenia. Przybywa badań, które analizują zależności pomiędzy uwarunkowaniami przestrzennymi a bezpieczeństwem mieszkańców danej okolicy. Przybywa też rozwiązań, które pomagają zminimalizować działanie szkodliwych czynników na funkcjonowanie człowieka. Spółka mieszkaniowa Skanska podpowiada, na co warto zwrócić uwagę przyglądając się ofercie mieszkań od deweloperów, by po zakupie mieszkania, poczuć się naprawdę jak w domu.
Otwarte projekty strzeżone zamiast zamkniętych osiedli
Dbamy, aby nasze projekty nie były „ogrodzonymi wyspami” w mieście, a stały się jego integralną częścią. Bardzo często tworzymy przestrzenie, które służą nie tylko naszym klientom, ale również lokalnej społeczności. Przykładem takiego działania jest Park Enklawa, zlokalizowany w sąsiedztwie osiedla Jaśminowy Mokotów. Przestrzeń, którą zrealizowaliśmy we współpracy m.in. ze specjalistami z dziedziny ekologii, zostanie docelowo przekazana do użytku publicznego, a nasi mieszkańcy i ich sąsiedzi zyskają nowe, atrakcyjne miejsce spotkań na świeżym powietrzu.
Izabela Kucharska, manager ds. rozwoju produktu w spółce mieszkaniowej Skanska
Przestrzeń uporządkowana to przestrzeń bezpieczna
- publiczną (zewnętrzne drogi i chodniki wokół osiedla);
- półprywatną (teren osiedla z placem zabaw i miejscem rekreacji dla osób starszych);
- prywatną (tarasy z przydomowymi ogródkami).
Budynek na dobre i na złe
Niezwykle istotnym elementem z punktu widzenia bezpieczeństwa jest tak zwany obwód budynku i jego newralgiczne punkty – okna i drzwi. Przyglądając się inwestycji, w której rozpatrujemy zakup mieszkania, warto dopytać dewelopera o to, czy zaplanował wyposażenie swojego budynku w parterach we wzmocnione okna z okuciami czy rolety antywłamaniowe.
Izabela Kucharska, manager ds. rozwoju produktu w spółce mieszkaniowej Skanska