Grupa White Stone połączyła siły z dwukrotnymi zdobywcami tytułu Bib Gourmand przyznawanego przez inspektorów Michelin – znanymi z sukcesu lokalu Ale Wino! restauratorami Katarzyną Błońską i Tomaszem Czudowskim. Na ponad 270 mkw. odrestaurowanego budynku z czerwonej cegły, w którego podziemiach mieści się Galeria Fotografii, wspólnie otworzyli restaurację Forty – miejsce, gdzie wyśmienita kuchnia łączy się z niepowtarzalnym designem, a biznes z kulturą i sztuką.
Restauracja Forty mieści się w najbardziej charakterystycznym budynku Fortu Mokotów, do którego mamy szczególny sentyment – jego rewitalizacja była czasochłonnym procesem, ale efekt jest naprawdę piękny. Dlatego szukaliśmy partnera, który tchnie w to miejsce nowego ducha, jednocześnie w pełni szanując jego historię, widoczną w ceglanych murach i betonowych posadzkach, a także podkreślając jego niepowtarzalną integralność z naturą. Udało nam się znaleźć restauratorów z niebywałą pasją, którzy nadali konceptowi kształt, ubrali go w piękne designerskie formy i zaproponowali kuchnię na najwyższym, światowym poziomie.
Katarzyna Szymborska, Członek Zarządu grupy White Stone
Bardzo długo zastanawialiśmy się nad idealnym miejscem pod nasz kolejny projekt kulinarny, bo zależało nam, by było wyjątkowe i zarazem nieoczywiste. W Forcie Mokotów znaleźliśmy zabytkową architekturę, otoczoną magicznym ogrodem i bujną zielenią. Ingerencja w zabytkowe zabudowania została ograniczona tu do minimum, na każdym kroku widać dbałość o historię – niewiele jest takich miejsc w stolicy. Chcemy tę naturalność i organiczność przenieść również do wnętrza i do kuchni – sprawić, by przenikały się wzajemnie i razem tworzyły niepowtarzalny klimat.
Tomasz Czudowski, pomysłodawca i współwłaściciel restauracji Forty
Nadrzędna idea wnętrza to spotkanie w swojej najbardziej naturalnej, pierwotnej formie, wyrażona motywem kręgu pojawiającym się zarówno w meblowym wyposażeniu, jak i centralnie ulokowanym barze na planie koła, stołach z obrotowym blatem, czy tajemniczym kręgu stworzonym do spotkań w strefie wejścia, a także w majestatycznym oświetleniu. Wisienką na torcie jest specjalnie zaprojektowany, organiczny w formie wysoki stół wykonany z masywu drewna, zwieńczony unikalną rzeźbiarską instalacją z dmuchanego szkła zainspirowaną ideą toastu. Szlachetność naturalnych materiałów z duszą takich jak drewno, cegła, metal, ceramika i szkło łączy się w harmonijną ponadczasową całość.
Tomek Rygalik, projektant wnętrza restauracji Forty
Efekt przerósł nasze oczekiwania – wnętrze jest przestronne, a zarazem przytulne. Chcieliśmy, aby restauracja wpisała się w niepowtarzalny charakter Fortu Mokotów, dlatego wystrój jest między innymi nawiązaniem do japońskiego stylu wabi-sabi, który odnajduje piękno w niedoskonałościach oraz akceptacji naturalnego cyklu dojrzewania i starzenia się materiałów. Monumentalny budynek z historią otoczony starodrzewiem, wypełniliśmy organicznymi elementami, aby wyeksponować to naturalne piękno, a zarazem stworzyć ciepłą, niezobowiązującą atmosferę.
Katarzyna Błońska, pomysłodawczyni i współwłaścicielka restauracji Forty
Znajdź nas:
- LinkedIn: White Stone
- Facebook: Fort Mokotów
- Instagram: Restauracja Forty oraz Fort Mokotów
O White Stone
Grupa kapitałowa White Stone znana jest w Polsce pod tą nazwą od 7 lat, ale korzenie jej działalności sięgają 1995 roku. Jako deweloper nowoczesnych nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych ma na koncie 73 zrealizowane projekty mieszkaniowe (ponad 2 000 mieszkań), 8 budynków komercyjnych i 78 000 mkw. powierzchni biurowej. Do realizacji deweloperskich grupy White Stone należą takie projekty jak: kompleksy apartamentowców przy ul. Biały Kamień i Chodkiewicza, Multimedialny Dom Plusa i zrewitalizowany Fort Mokotów w Warszawie. W strukturach grupy działa także firma realizująca projekty budowlane o rocznych obrotach sięgających 200 mln zł.