Gotówka jest ustawowo określonym podstawowym środkiem płatniczym w Polsce. Jest też wciąż najpopularniejszą formą płatności. Według Narodowego Banku Polskiego udział tego rodzaju transakcji w rynku płatności detalicznych wynosi 57 proc. Polskie firmy nie chcą i nie mogą zatem zrezygnować z obrotu gotówką. Oto kilka podstawowych informacji o bezpiecznym obiegu banknotów i monet w czasach zagrożenia epidemiologicznego.
Tradycyjne formy płatności stanowią podstawę naszej gospodarki. Na gotówce w głównej mierze opiera się działalność zarówno sektora średnich i małych przedsiębiorstw, jak i handlu. Dziś większość podmiotów rynkowych i instytucji finansowych jest zgodna co do konieczności utrzymania banknotów w obiegu. W obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem należy jedynie zadbać o ich bezpieczny obrót i odpowiednią dezynfekcję.
Tomasz Rokita, odpowiadający w Diebold Nixdorf za sektor bankowy
Wycofywanie z obrotu pieniędzy i ich dostarczanie przez banki komercyjne do NBP w celu dezynfekcji to działanie prewencyjne, zwiększające bezpieczeństwo. W obecnej sytuacji banknoty, podobnie jak inne przedmioty codziennego użytku, powinny być odkażane. W Polsce okres ich kwarantanny wynosi dwa tygodnie, a pieniądze sterylizowane są w wysokiej temperaturze.
Tomasz Rokita, odpowiadający w Diebold Nixdorf za sektor bankowy