Letni okres urlopowy to czas, w którym w różnych turystycznych lokalizacjach Polacy częściej sięgają po gotówkę. Z punktu widzenia instytucji finansowych, zostało zaledwie kilka tygodni, żeby odpowiednio przygotować się do zwiększonego obrotu gotówkowego i zagwarantowania klientom stałego, wygodnego oraz pewnego dostępu do gotówki.
Podczas urlopów Polacy z jednej strony chcą odpocząć, ale z drugiej spełniać różne zachcianki - swoje i najbliższych. Aby jednocześnie zachować większą kontrolę nad wakacyjnymi wydatkami, często korzystają z gotówki. Co więcej, w wielu miejscowościach turystycznych częstokroć nie ma opcji dokonania transakcji bezgotówkowej. Dlatego też od kilku lat sieci zarządzające flotami bankomatów czy poszczególne banki albo stawiają w najpopularniejszych lokalizacjach sezonowe urządzenia, albo inwestują w serwis czy modernizację całorocznych punktów. Chcą w ten sposób przygotować się na zwiększony obrót i zapotrzebowanie klientów.
Eksperci Diebold Nixdorf przygotowali zestaw 5 porad, które pomogą instytucjom finansowym przygotować się na okres wakacji i zagwarantować ich klientom dostęp do potrzebnej latem gotówki.
1. Zrób audyt bezpieczeństwa
Okres wakacji to czas, w którym częściej sięgamy po gotówkę, co niestety oznacza też, że przestępcy również zwiększają swoją aktywność. Przed rozpoczęciem sezonu należy przeprowadzić audyt bezpieczeństwa urządzeń i sprawdzić stan zabezpieczeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na wciąż popularny wśród przestępców skimming. To nadal największe zagrożeniem w kategorii zabezpieczenia danych klientów. Technologia skimmingu staje się coraz bardziej zaawansowana, ułatwiając przestępcom kradzież danych właścicieli kart za pomocą elektroniki przymocowanej gdzieś w bankomacie - najczęściej na czytniku kart, z dodatkowymi kamerami skierowanymi na PIN pad. Na rynku istnieje szereg rozwiązań, opartych m. in. o sztuczną inteligencję, które odpowiednio zabezpieczą bankomaty, a przez to i klientów.
2. Zapewnij dostęp do gotówki dzięki recyklerom
Wzmożony obrót gotówkowy może spowodować wzrost kosztów obsługi bankomatów, w tym poprzez częstsze dostawy gotówki. Odpowiedzią na to wyzwanie i drogą do zapewnienia oszczędności z jednej strony, a z drugiej zapewnienia konsumentom stałego dostępu do gotówki jest wprowadzenie przed sezonem urlopowym do floty bankomatów urządzeń typu recykler. Dzięki połączeniu w jednym urządzeniu funkcji wypłacania i wpłacania pieniędzy osiąga się oba wspomniane wyżej cele. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, aby wprowadzane urządzenia miały jak najszersze spektrum obsługi nominałów oraz duże możliwości w zakresie recyklowania banknotów. Na przykład, urządzenia DN Series mają pięć kaset (cztery kasety do recyklingu oraz kasetę depozytową), co daje możliwość obsługi w recyklingu aż do czterech nominałów. Każda kaseta recyklingowa umożliwia zdeponowanie nawet 2400 banknotów, a kaseta depozytowa mieści aż 4000 banknotów.
3. Zadbaj o serwis
Być może truizmem jest to, że dobry bankomat to taki, który… działa. Jednakże, w ferworze przygotowań do gorącego okresu obrotu gotówkowego warto przeprowadzić kompleksowy audyt stanu technicznego floty bankomatów. Najnowocześniejsze urządzenia są wyposażone w oprogramowanie, które z wyprzedzeniem potrafią przewidzieć, kiedy dany element się zużyje, dzięki analityce predyktywnej, oraz są wyposażone w szereg czujników, które w czasie rzeczywistym wychwytują wszelkie awarie. Pozwala to reagować z większą dokładnością i szybkością, co jest kluczowe w tak gorącym okresie jak sezon urlopowy.
4. Zrób audyt dostępności
Kiedy bankomaty będą już odpowiednio zabezpieczone, zaopatrzone w gotówkę i sprawdzimy ich stan techniczny warto sprawdzić czy na pewno znajdują się w odpowiednich lokalizacjach. Latem, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, przepływ osób w różnych obszarach i punktach drastycznie się zmienia i może okazać się, że lokalizacja bankomatów nie spełnia potrzeb klientów. Warto wtedy pomyśleć o zainstalowaniu tymczasowych urządzeń w miejscach, w których zapotrzebowanie na gotówkę będzie najbardziej potrzebne, albo zainwestować w mniejsze, modułowe bankomaty, które poza sezonem nadal będą funkcjonowały, ale nie będę generować takich kosztów obsługi jak “duże” urządzenia. Warto też pomyśleć o tym, aby tymczasowe maszyny były recyklerami - znów z myślą o kosztach obsługi, ale i dostępności gotówki.
5. Zaplanuj doświadczenie swoich użytkowników
Przygotowując flotę bankomatów na wakacje warto nie tylko zadbać o mechaniczne działanie urządzeń, ale i aktualizację wykorzystywanego w nich oprogramowania. Dzięki temu, często można usprawnić doświadczenia klientów, którzy zawsze oczekują wygody i prostoty w obsłudze maszyny. Wzmożony ruch wokół bankomatów czy recyklerów to także okazja marketingowa. Warto pomyśleć o dopasowanej do kontekstu wakacyjnego kampanii marketingowej emitowanej na wyświetlaczach. Banki coraz częściej wykorzystują bankomaty jako kanał komunikacyjny i dzięki temu docierają z ofertą do klientów.
Więcej informacji na temat rozwiązań DN Series dla banków można znaleźć na stronie www.dieboldnixdorf.com.