Wyjątkowo niska stopa bezrobocia na poziomie 5.9% (lipiec 2018), rosnące PKB, większe zapotrzebowanie na specjalistów, sukcesywnie polepszające się warunki pracy - to wszystko sprawia, że coraz częściej mówi się o tzw. rynku pracownika, a nie pracodawcy. To kandydaci nieraz decydują między kilkoma opcjami, a nie na odwrót! Jest w czym wybierać, oferty są coraz bogatsze, a aby znaleźć pracodawcę marzeń, wcale nie trzeba szukać daleko. W Polsce istnieje wiele firm, które wyróżniają się pod względem kultury organizacyjnej i podejścia do pracownika.
Pieniądze szczęście dają...
Benefity - kto da więcej?
Za granicą benefity określane mianem perks (ang. dodatki) mają niewiele wspólnego z polskimi pozapłacowymi świadczeniami. Coraz częściej są to wyróżniki kultury organizacyjnej firmy i charakteryzują styl pracy w organizacji. Przykłady takich rozwiązań są już widoczne na naszym rynku. Są w Polsce firmy, które jako benefit pracowniczy określają wspólne śniadania jedzone przez pracowników, możliwość przychodzenia do biura ze zwierzętami, czy 4-dniowy tydzień pracy.
- mówi Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w Pracuj.pl.
Benefity - czyli co motywuje pracowników? - Biuro Prasowe Grupy Pracuj
Jak wskazują wyniki badania Pracuj.pl "Czy pieniądze szczęścia nie dają", pracujący Polacy najwyżej cenią sobie odpowiednie wynagrodzenie – jest ono wskazywane jako czynnik decydujący przy wyborze nowego miejsca pracy. Jednak obok finansów, istnieje wiele innych aspektów, które mogą mieć znaczenie dla podjęcia decyzji o zmianie pracy lub pozostaniu u obecnego pracodawcy. Jaka w tej hierarchii jest rola benefitów? Czy pracujący Polacy potrzebują świadczeń pozapłacowych? Które są dla nich ważne, a bez jakich mogliby się obyć? Zapraszamy do lektury.
Czytaj więcej
Młodzi ludzie coraz bardziej cenią sobie elastyczne godziny pracy, które pozwalają im zachować równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Capgemini oferuje zatem możliwość pracy zdalnej osobom, które zechcą podjąć zatrudnienie na stanowisku doradcy klienta (Customer Service Advisor), posługującym się językiem niemieckim, niderlandzkim lub fińskim. Po wstępnym przeszkoleniu nowych pracowników w trybie stacjonarnym w Katowicach, Krakowie lub Opolu, umożliwiamy wykonywanie pracy w pełnym wymiarze godzin zupełnie zdalnie, w miejscu zamieszkania. W biurze pracownik pojawia się z reguły kilka dni w tygodniu.
- wyjaśnia Monika Chajdacka, HR Director w Capgemini.
U nas średnia wieku pracowników, liczy sobie zaledwie 32 lata - a ponad połowa zatrudnionych to osoby, które jeszcze nie ukończyły 30. roku życia. Dostosowanie do obecnego rynku pracy sprawiło, że oddział Shell w Krakowie stworzył wiele możliwości, aby to młodzi ludzie właśnie wybierali nas jako pracodawcę. Zaczynając od sporej ilości szkoleń, poprzez nowoczesne biuro i inne benefity jak: karta paliwowa, zniżki na wybrane marki samochodów, kantyna dla pracowników, kawiarnie na terenie Shell Energy Campus. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom, proponując także przy wybranych stanowiskach możliwość pracy zdalnej.
- podkreśla Katarzyna Lampart, Recruitment Marketing Advisor z Shell Business Operations w Krakowie.
Dobra atmosfera, różnorodność, work-life balance…
W Cybercom stawiamy na relacje i zależy nam na tym, aby wszyscy czuli się komfortowo, przychodząc do pracy. Pomimo tego, że nasza firma coraz bardziej się rozrasta, staramy się podchodzić do każdego indywidualnie i nikt nie jest tutaj anonimowy. To sprawia, że praca każdego z nas jest widoczna oraz doceniana. Dbamy także o to, aby stanowiska nie wprowadzały żadnego dystansu między ludźmi. Robimy to w trosce o relacje, które pielęgnujemy zarówno na co dzień, wspólnie jadając w naszej ogromnej kuchni, czy grając w piłkarzyki – jak i od święta, w trakcie spotkań integracyjnych takich, jak impreza hawajska, świąteczna czy piknik rodzinny. To świetny sposób, żeby poznać się lepiej w mniej formalnym środowisku. Poza tym w tym roku stawiamy mocno na well-being, organizując „Dzień Odpoczynku od Zszarganych Nerwów”, (dedykowany jodze i medytacji) czy też „Tydzień na zdrowie”, podczas którego wspólnie przygotowujemy zdrowe koktajle i korzystamy z porad dietetyka. Zależy nam na work-life balance i bardzo przywiązujemy wagę do tego, aby nasi pracownicy mogli utrzymać taką równowagę, dzięki czemu mają czas dla rodziny oraz na rozwijanie swoich pasji. Przy okazji staramy się pamiętać także o wspieraniu potrzebujących, organizując zbiórki dla dzieci i schronisk.
- podkreśla Jagoda Matyja, HR specialist w Cybercom Polska.
W krakowskim biurze Shell różnorodność to jeden z naszych wyróżników. W tym momencie zatrudniamy 3400 osób, które stanowią mozaikę różnych kultur, doświadczeń i oczekiwań. Różnorodność i budowanie kultury na tym, co łączy nas wszystkich, stanowi prawdziwą dawkę inspiracji i jest ważnym elementem tożsamości naszej firmy. Jest to również konsekwencja od lat wdrażanych polityk związanych z tzw. Diversity & Inclusion. Nierówne traktowanie płci to jedno z największych wyzwań, z jakimi nieustannie zmaga się świat biznesu na całym świecie. Dlatego równouprawnienie jest dla nas ogromnie ważne. W Shell wspieramy kobiety w rozwoju ich kariery, zapewniając możliwości wzrostu poprzez szkolenia czy mentoring. Angażujemy się także w takie inicjatywy, jak konkurs Binzeswoman Roku, promujący nie tylko rolę kobiet w biznesie, ale i ukazujący jak wielki wpływ mają one na sukces firm.”
- tłumaczy Agnieszka Pocztowska, Dyrektor Generalna Shell Business Operations w Krakowie.